1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Wewaii [24]
3 years ago
12

If f(x) = 3x + –, what is f(a+ 2)?

Mathematics
1 answer:
svetlana [45]3 years ago
3 0

Answer:

C

Step-by-step explanation:

You might be interested in
If we wanted to know how high a 5th-grade student could jump, how many students would be reasonable to test? 5, 12, 30, or 200.
77julia77 [94]
The right amount to test would be 30.

200 is to many kids and 12 is not enough.

Hope this Helps!!
4 0
3 years ago
When a die is rolled 20 times, 4 came up 5 times.
GenaCL600 [577]
The answer would be 1/6 assuming a fair trial

5 0
3 years ago
Jose could win $17 for guessing the correct number of Jelly Beans in a fat. The estimates that there are 450 Jelly Beans in the
Shkiper50 [21]

Answer:

Step-by-step explanation:

475 517

6 0
3 years ago
Two geometrically similar jugs have volumes of 1000 cm3and 512 cm3.They have circular bases. The diameter of the base of the lar
Aleks [24]

Complete Question

Two geometrically similar jugs have volumes of 1000 cm³and 512 cm³.They have circular bases. The diameter of the base of the larger jug is 9 cm.

Calculate the diameter of the smaller jug.

Answer:

7.2 cm

Step-by-step explanation:

To solve the above question,we have the proportion

Smaller volume/ Larger volume = (Smaller diameter/ Larger diameter)³

We are to find the smaller diameter

Hence our formula is give as

Cube root(Smaller volume/ Larger volume)= Smaller diameter/ Larger diameter

=cube root( 512/1000) = x/9

= 8/10 = x/9

Cross Multiply

10x = 8 × 9

10x = 72

x = 72/10

x = 7.2cm

Therefore, the diameter of the second jug is 7.2 cm

3 0
3 years ago
5 pounds of apples cost $9.95. Find the unit rate.
Anna71 [15]
9.95[divide]5 = $1.99
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • HELP!!! Plz ?<br><br> Divide, and then round the answer to two decimal places: 0.2292713 ÷ 0.746
    15·1 answer
  • Find the magnitude of wx for w(-3 5 4) and x(9 5 3)
    9·2 answers
  • Use the distributive property to write an expression equivalent to 5✖️(3+4)
    10·2 answers
  • I need help with this can someone please help me
    5·1 answer
  • Which correctly describes a cross section of the right rectangular prism if the base is a rectangle measuring 15 inches by 8 inc
    6·2 answers
  • What is percent increase from 2 to 3
    8·2 answers
  • 6.746913 rounded to the nearest tenths place
    8·2 answers
  • What is m&lt;15 ? <br> A. 80 <br> B. 70 <br> C. 100<br> D. 110
    5·1 answer
  • Expression.is of what number? Write a division expression to match this question.
    6·1 answer
  • Use a table to identify three equivalent ratios of 2/5.
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!