1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alexdok [17]
3 years ago
6

The Smith family went out to dinner and received great service. They decided to

Mathematics
2 answers:
nikitadnepr [17]3 years ago
4 0

Answer:

$75

Step-by-step explanation:

90=1.2x

90/1.2=x

75=x

steposvetlana [31]3 years ago
4 0

Answer:

$75 :D

Step-by-step explanation:

90=1.2x 90/1.2=x 75=x

You might be interested in
2
nignag [31]

Answer:

1st = 4×10 ^-9

2nd= 4×10^1

3rd = 4×10^7

4th = 4×10^-5

Step-by-step explanation:

for whole numbers you just have to count from the ending till the number indicated beside the x10

for decimals you count from the front starting at the decimal till you cover the whole number

6 0
1 year ago
V<img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B3%7D%7B4%7D%20%2A%202%5Cfrac%7B1%7D%7B3%7D" id="TexFormula1" title="\frac{3}{4} * 2
myrzilka [38]

Answer:

1\frac{3}{4}

Step-by-step explanation:

In order to find the answer, you first need to convert the mixed number (2 1/3) into a improper fraction and then multiply.

\frac{3}{4} \times2\frac{1}{3}

2\frac{1}{3} =3\times2=6+1=7=\frac{7}{3}

\frac{3}{4} \times\frac{7}{3}

3\times7=21

4\times3=12

=\frac{21}{12} =\frac{7}{4} =1\frac{3}{4}

=1\frac{3}{4}

Hope this helps.

7 0
3 years ago
A customer at Lost Pastores placed an order for 3 burritos which was priced at x amount of dollars each. He also ordered a plate
DIA [1.3K]

Answer:

3x +12.95 = 32.46

Step-by-step explanation:

3 burritos plus x + 12.95 = $32.46

8 0
3 years ago
Sam takes 2 pages of notes during each hour of class. After attending 16 hours of class,
Ann [662]

Answer:

32 pages of notes

Step-by-step explanation:

16*2= 32 (Hours*Pages per hour)

Hope this helps! :)

3 0
3 years ago
12 times 13 equals what
Inessa [10]
It equal 156. hope it helps
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Ms. Malloy is painting one side of a rectangular barn door.
    13·1 answer
  • Last Monday, two law students met up at Cafe Literatura after school to read the pages they were assigned in the Legal Methods c
    14·2 answers
  • How do i solve x-y+8 if x=5 and y=3?
    9·2 answers
  • If you have 2 2/3 cups of cheese if you make three times more how maney cups would you need
    12·2 answers
  • A 12 pack of Dove Hand soap cost $8.84 what is the unit rate.
    11·1 answer
  • Complete the following chart to summarize the different ways to prove triangles are congruent
    14·1 answer
  • A number has 2 tens and 15 ones write the number in words
    6·1 answer
  • Is the triangle with the side lengths 5,12,13 right, obtuse, or acute? Why?
    6·1 answer
  • Distributive 7(x+6)?
    5·2 answers
  • The temperature in London is 4 degrees Celsius on Monday. The temperature in Moscow is -12 degrees Celsius. What is the differen
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!