1/2 divided by 1/6 is 3 or 3/1
you have to divide 2 to 6 and u get 3
Answer:
Contract A is cheaper because $115 per month is less than $148 per month
Step-by-step explanation:
To find the unit price we divide the total cost given by the total months given for each contract to find out the cost per month.
$2070/18 months = $115 per month
$1776/12 months = $148 per month
Contract A is cheaper because $115 per month is less than $148 per month
Answer:
No, Jimmy is earning $5 per hour while Amanda is earning close to $6.66 per hour.
Step-by-step explanation:
Have a nice day/night :)
Answer:
I would be 21 for the missing side
An expression is like an equation, but without an equal sign.
Therefore, you could say...
14 stones + 6 stones
or just...
14 + 6