1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aleonysh [2.5K]
3 years ago
5

1. A bag of 12 oranges costs $2.99. What is the cost per orange?

Mathematics
1 answer:
Reil [10]3 years ago
6 0

Answer:

1- $ 0.25.

2- $ 26.25.

3- $ 1.73.

Step-by-step explanation:

1- Given that a bag of 12 oranges costs $ 2.99, to determine what is the cost per orange, the following calculation must be performed:

2.99 / 12 = X

0.249 = X

Thus, the cost of each orange is $ 0.25.

2- Given that 4 slices of pizza cost $ 10.50, to determine what is the cost of 10 slices of pizza at this rate, the following calculation must be performed:

10.5 / 4 x 10 = X

2.625 x 10 = X

26.25 = X

Thus, the cost of 10 slices of pizza is $ 26.25.

3- Given that 4 pieces of candy cost $ 0.99, to determine what is the cost of 7 pieces of candy at this rate, the following calculation must be performed:

0.99 / 4 x 7 = X

0.2475 x 7 = X

1.7325 = X

Thus, the cost of 7 pieces of candy is $ 1.73.

You might be interested in
3.7 + 1.13 X 2.9-5.5 =
Marta_Voda [28]

Answer:

Step-by-step is 1.477

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pls HELP meeee. My child needs some real help I I wish I would’ve took those college lessons.
Ksenya-84 [330]
I think the answer would be 75%, meaning that the orange juice would have a greater percentage of water.
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
6 times 6.........................
Schach [20]
36. You can search it up and look at a times table chat or you can do this 6x5=30+6=36
6 0
3 years ago
PLEASE HELP!!!
just olya [345]

Answer:

-3(1.5n - 1)

your welcome

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
In the ASA Congruence Postulate, the side between the angles is called the ___ side.
rusak2 [61]
No English plees enpanio
6 0
3 years ago
Other questions:
  • This has to be solved using the greatest common factor, grouping, or difference of squares. Thanks in advance!
    9·1 answer
  • Find the complete factorization of the expression.<br><br> 16xz + 20yz
    15·1 answer
  • Blake rolls a number cube twelve times. He wants to show how many times the number cube lands on each number.
    6·1 answer
  • Mags is 2 years older than Vector. Which equation will
    9·1 answer
  • (a) Find 6% of 350 (b) Find 25% 80 (c) Find 15% of 35.00
    12·1 answer
  • Choose the odd one out &amp; give a reason for your answer. 2/6. 4/10. 6/18. 8/24
    15·1 answer
  • Please answer if true or false, thank you! links = report
    10·1 answer
  • Answer true/false. If false, give a counterexample
    7·1 answer
  • Find the slope given: (3,6) &amp; (11, 6)<br> m =
    15·2 answers
  • Which sequence is modeled by the graph below?
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!