1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zubka84 [21]
3 years ago
11

Please help me with theses 4 questions

Mathematics
1 answer:
MA_775_DIABLO [31]3 years ago
3 0
1. 864 mm^3
2.1640 cm^3
3. 4.0 cm
4. 150pi ft^3
You might be interested in
Geometry <br> Find the degree for each angle in the triangle
tino4ka555 [31]

Answer:

acute

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Nathan and his brother Zach love to play video games. Right now, Nathan's score is 11 less than 2 times Zach's score.-example, i
sashaice [31]

Zach's score, Z, and Nathan's score, N, are related by the formula

2Z-11=N.

This is further explained below.

<h3>What are algebraic expressions?</h3>

Generally, Assume Nathan has a score of N and Zach has a score of Z.

Zach's score is 11 points higher than Nathan's.

It implies,

N equals twice of Z minus 11.

We may format it as follows:

2Z - 11 = N

There are now four possible outcomes for these two brothers' scores:

Zach's score will be determined using algebraic formulas if Nathan's score is 81.

2Z - 11 = 81

2Z = 92

Z = 46

Zach's score will be 61 if Nathan receives a score of 111.

Zach's score will be 121 if Nathan's score is 231 or higher.

Zach's score will be 456 if Nathan's score is 901.

The formula 2Z - 11 = Z is a rule that connects Nathan's and Zach's scores.

Visit to learn more about algebraic expressions.

brainly.com/question/953809

#SPJ1

5 0
1 year ago
The 12 inch diameter pizza for $6.99 or the large 14-inch diameter pizza for $7.99​
Luden [163]

the 12 inch pizza is $1.72 per inch and the 14 inch pizza is $1.75 per inch. so the 14 inch pizza is the better choice.

8 0
3 years ago
Need answer for this ratios question
Tom [10]

Answer: 4:1

Step-by-step explanation: I think the answer is 4:1. I think this because 20% of 2500, would be 500. So 2500-500=2000. So the ratio would be 2000:500. Then we simplify 2000:500, by dividing 2000 by 500, and dividing 500 by 500. 500 / 500 = 1. 2000 / 500 = 4, so the answer is 4:1. (I am sorry if I am incorrect)

7 0
2 years ago
3(4x-9)&gt;=2x+12<br> &gt;= is greater than equal to
ValentinkaMS [17]
12x-27=2x+12
10x-27=12
10x=39
x=3.9
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • (b)Newton has bought 12 dozen copies in Rs 4320. His expenditure to bring the copies
    14·1 answer
  • Sophia bought 2 jars of pickles for $65. What is the unit price?
    12·1 answer
  • If P(event A) = 0.25, what is P(not event A)?
    12·1 answer
  • An object is dropped off a building that us 144 feet tall. After how many seconds does the object hit the ground? (s= 16t^2)
    15·2 answers
  • Kayla says that the point labeled C in the diagram below is the center. Raymond says that point C is the radius.
    14·2 answers
  • Suppose that a market research firm is hired to estimate the percent of adults living in a large city who have cell phones. 500
    6·1 answer
  • Estimate the answear by rounding each number to its greatest place: 199 x 91
    11·2 answers
  • What are the two constants of proportionality for the relationship between distance in kilometers
    15·1 answer
  • Factor the expression using the GCF.<br><br>7+14 = <br><br>​
    11·1 answer
  • Can someone help me understand this
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!