1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alexandr1967 [171]
3 years ago
14

What is the constant in the expression 12q + 9e + 15

Mathematics
2 answers:
Damm [24]3 years ago
8 0
15 is the correct answer.
Talja [164]3 years ago
4 0

Answer:

Step-by-step explanation:

the constant in this expression is 15

You might be interested in
Solve each equation by substitution
Aneli [31]

Answer:

<em>(1, 7) </em>

Step-by-step explanation:

y = 3x + 4

y = 6x + 1

6x + 1 = 3x + 4 ⇒ x = 1

y = 3(1) + 4 = 7

<em>(1, 7)</em>

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can anyone answer this question please<br> 6[y-2]/7-12=2[y-7]/3
Kaylis [27]

Answer:

y =47.5.

Step-by-step explanation:

First eliminate the fractions by multiplying through by the LCM of 7 and 3 which is 21:

21* 6[y-2]/7-21*12 = 21*2[y-7]/3

18(y - 2) - 252 = 14(y - 7)

18y -36 - 252 = 14y - 98

18y - 14y = -98 + 36 + 252

4y = 190

y = 190/4

y = 47.5.

8 0
2 years ago
Subtract p - q from 2p - q + 4. answer the following with explanation
ra1l [238]

Answer:

Step-by-step explanation:

2p - q + 4 - ( p - q )

2p - q + 4 - p + q

By rearranging the terms

2p - p + 4

( you might think where -q and +q went ???

They are cancelled because they have opposite signs )

∴The answer is p + 4

Hope it helps

plz mark as brainliest!!!!!!!

5 0
4 years ago
Read 2 more answers
What is 4b+4=22 linear equation​
o-na [289]

Answer:

b=4.5

Step-by-step explanation:

4b+4=22

4b=22-4

4b=18

b=4.5

4 0
3 years ago
Your bakery is in a large shopping center the entire shopping center is 4500 square feet your bakery takes up 1/10 of the space
MariettaO [177]

Answer:

450 square feet

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Can you discuss the differences between circumference and area of a circle ?
    11·2 answers
  • Tara and her friends order a pizza. Tara eats 3 of the 10 slices and pays $4.20 for her share. assuming that Tara had paid at le
    6·1 answer
  • Sally's grocery store is selling eggs for $1.56 a dozen .what is the unit price per egg
    11·2 answers
  • What is the value of tan(60°)?
    6·2 answers
  • Ms groves has trays of paints for students in her art class. Each tray has 5 colors. One of the colors is purple. What fraction
    12·1 answer
  • Find the area of the shaded figure.
    14·1 answer
  • Evaluate each function following the specification.
    10·1 answer
  • Graph the line that represents a proportional relationship between y and x where the unit rate of change of y with respect x is
    10·1 answer
  • Dorita's rock climbing is on a trip to Yosemite to climb El Captain. It rises 3600 feet above the valley floor in Yosemite. The
    12·2 answers
  • V=1/3Ah<br>make h the subject of the formula when A=15 and h= 7​
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!