1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Pani-rosa [81]
3 years ago
12

5

Mathematics
2 answers:
Degger [83]3 years ago
6 0

Answer:

C on edge!!!!

Step-by-step explanation:

podryga [215]3 years ago
3 0

Answer:

C-7.4

Step-by-step explanation:

just took the test EDG2020

You might be interested in
What is the answer for the equations?
Andrei [34K]
X= -2

put x+3=-2x-3
+3. +3
x+6=-2x
-x. -x
6= -3x
/3. /3
x=-2
3 0
3 years ago
At the grocery store, Lindsay bought several pounds of strawberries. The strawberries cost $2.25 per pound. After she paid the c
yanalaym [24]
Let x equal the number of strawberries while y is the total amount of money she had.

The equation is: 2.25(x)+8.75=y.

Then, if she bought 4 pounds of strawberries, it would work as follows: 2.25(4)+8.75 is the total amount. That means 9+8.75 would be the total. Thus, the amount of money she started out with was 17.75 dollars.
6 0
3 years ago
Suzy is ten years older than Belly, and the next year she will be twice as old as Billy. How old are they now? Show solution.
Snezhnost [94]

Answer:

I understand there is a typo, so Belly and Billy are the same person. His age is represented as B, and Suzy's as S.

S = 19

B = 9

Step-by-step explanation:

Suzy is ten years older than Belly:

(1)  S = B + 10

the next year she will be twice as old as Billy

(2)  S + 1 = 2 (B + 1)

solving the system of equation (1) and (2):

Making (2) - (1):  

1 = 2 (B + 1) - B - 10 => 1 = 2 B + 2 - B - 10  => 1 = B - 8 => B = 9

replacing in (1) S = 19

5 0
2 years ago
Isabel received 4/7 of the 210 votes for cast for class treasurer. How many votes did she receive? Write your answer in simplest
KengaRu [80]

Answer:

120 votes

Step-by-step explanation:

So one way to solve this is by creating an equation to solve for x.

So we are given 4/7, that will be one side of the equation.  

And we are trying to figure out how many votes out of the 210 she received, so on the other side of the equation we will have x/210, since we are solving for x.  

So 4/7 = x/210

We want to get x alone, so we can multiply 4/7 by 210, which equals 120.

So x equals 120!

8 0
3 years ago
Graph each piecewise function. Then Identify the properties.
Mazyrski [523]

Answer:

The domain is:

x: (-∞, 0] U (0, ∞)

The range is

y: [0, ∞)

Step-by-step explanation:

These types of functions are known as piecewise functions. It has two pieces of functions, you must graph both pieces for each interval.

First, graph:

y = -x        for x from -∞ to x = 0

Note that y = -x is the equation of a negative slope line = -1 that passes through the origin

Second, graph:

y = x       for x from x = 0 to ∞

Note that y = x is the equation of a positive slope line = 1 that passes through the origin.

The graph of this function is shown in the attached image. Note that it matches the absolute value graph of x.

y = | x |

In this function y it is always positive, and x can be any real number.

Therefore the domain is:

x: (-∞, 0] U (0,∞)

The range is:

y: [0, ∞)

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Which of the following statements is not true?
    10·1 answer
  • Which of the following statements is not always true?
    6·2 answers
  • Consider the sphere enclosed by the cylinder. If the diameter of the sphere is 12 cm, what is the volume of the cylinder? A) 36π
    14·2 answers
  • Plz help me im stuck
    14·1 answer
  • Trigonometry question
    14·1 answer
  • Find the length of the hypotenuse of this right angle
    11·1 answer
  • Which equation represents the hyperbola (y -2)^2/4 - (x-2)^2/9=1<br> in general form?
    8·1 answer
  • Company A charges $17, plus $11 per day to rent a piece of equipment. Company B charges $33, plus $9 per day to rent the same pi
    10·1 answer
  • A bag of 7 bouncy balls cost $9.80. What is the unit price?
    12·1 answer
  • You earn $42 for washing 7 cars. How much do you earn for washing one car? How much do you earn for washing 3 cars? How much do
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!