1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
charle [14.2K]
3 years ago
11

Today, Joel is going to an art museum to see a special exhibit. It takes Joel 25 minutes to

Mathematics
1 answer:
Marina86 [1]3 years ago
4 0

Answer:

6:55 A. M. is the latest time he can leave his house

You might be interested in
Ken’s predicted temperature for April is 7ºC. His prediction for May is 2ºC higher than April. He used the number line to solve
Gekata [30.6K]

Answer:

He should have moved to the right.

Step-by-step explanation:

Ken moved 7 to the right which is correct because he needs to get 7º higher, but when he moved 2º to the left that would be a temperature decrease which is is incorrect.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
If $190 is invested at an interest rate of 11% per year and is compounded continuously, how much will the investment be worth in
Eduardwww [97]

Answer:

answer is c) 295.01

hope this helps

5 0
3 years ago
Dario bakes a lasagna containing 2/3 pound of parmesan cheese, 5/4 pounds of ricotta cheese, and 4/3 pounds of mozzarella cheese
kap26 [50]
First, we have to figure out how much cheese we have total. Do this by adding up all of the various cheeses.

\frac{2}{3}  +  \frac{4}{3}  +  \frac{5}{4} \\  \frac{6}{3}  + 1 +  \frac{1}{4}  \\ 3 \frac{1}{4}
Now to split the cheeses into sections of 1/4 pound each, we have to divide by 1/4, which is the same as multipling by 4

3 \frac{1}{4}  \times 4 = 12 + 1 = 13

13 slices total
5 0
3 years ago
Prove that the recurring decimal 0.39 = 13/33
Tcecarenko [31]
x=0.\overline{39}\\100x=39.\overline{39}\\
100x-x=39.\overline{39}-0.\overline{39}\\
99x=39\\
x=\dfrac{39}{99}=\dfrac{13}{33}

8 0
3 years ago
Let p denote the current market price for widgets and let x denote a quantity of widgets. The price per widget and the daily sup
natita [175]

Answer:

x = 52.00

Step-by-step explanation:

Given

Demand: p = 0.16x + 16

Supply: p -0.09x + 29

Required

Determine the equilibrium price

This is determined when Demand = Supply

So:

0.16x + 16 = -0.09x + 29

Collect Like Terms

0.16x + 0.09x = 29 - 16

0.25x = 13

Solve for x

x = 13/0.25

x = 52.00

<em>Hence; The equilibrium price is when x = 52.00</em>

6 0
3 years ago
Other questions:
  • The area of a rectangle is 48 cm² and the length of the rectangle is 8 cm longer than the width. The area of a rectangle is foun
    10·2 answers
  • Rene is going to the lake to visit some friends. If the lake is 60 miles away and Rene is driving at 40 miles per hour the entir
    5·1 answer
  • Tool bella bought 10 copies of jakes first CD at 14.56 cents per copy. how much did she spend
    12·1 answer
  • Could anybody explain simplifying fractions to me with an example?
    5·1 answer
  • What is the area of a circular swimming pool with the radius of 3 feet
    5·1 answer
  • Use the formula y = Kx to find K when:<br> a. x = 3, y = 21 , K =<br> b. x = 4, y = 24, K =
    9·1 answer
  • The cost of 5 scarves is $61.25. What is the unit price?
    14·2 answers
  • Complete the ratio. 78 chairs in 6 rows : ______ chairs in 1 row.
    14·1 answer
  • Find the slope of the line through each pair of points.<br> (-2, -12) and (-18, -12)
    7·1 answer
  • Graph each inequality on a number line.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!