1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gayaneshka [121]
3 years ago
13

Help, this is so confusing.

Mathematics
2 answers:
Mnenie [13.5K]3 years ago
6 0

Answer:

D. $0.05

Step-by-step explanation:

Don't worry! I'll help you through it.

So we just have to find the unit rate (price) per apple.

$4 divided by 5lbs bag = $0.80 so, The 1st bag is $0.80 an apple.

$6 bag divided by 8lb = $0.75 an apple.

Now, simply subtract

0.80

-0.75

0.05

So your answer is D, $0.05

Have a great day!

~PumpkinSpice1

Andreas93 [3]3 years ago
6 0
0.05 is the answer because the unit rates are 0.8 and 0.75
You might be interested in
Using quadratic formula to find the solution for<br><br><br> y=3x^3+8x-1
andre [41]
Y=-1

that’s the answer
3 0
2 years ago
Please help i will give u brainliest :)
horrorfan [7]

Answer:

425+250 times 8.3%

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
I need help on this
Mariana [72]

Isolate the w

w/3 = 5

Note the equal sign. What you do to one side, you do to the other.

Multiply 3 to both sides

w/3(3) = 5(3)

w = 5(3)

Multiply

w = 15

15 is your answer for w

hope this helps

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Evaluate:
Anit [1.1K]

-(-9) - 14 - (6) + 5 + (-8) - 2 - (11) - (-2)

9 - 14 - (6) + 5 + (-8) - 2 - (11) - (-2)

-5  - (6) + 5 + (-8) - 2 - (11) - (-2)

-11+ 5 + (-8) - 2 - (11) - (-2)

-6+ (-8) - 2 - (11) - (-2)

-14 - 2 - (11) - (-2)

-16 - (11) - (-2)

-27+2

-25

Choice A

8 0
2 years ago
Find its notation:<br> (x +6, y + 3)
NemiM [27]

Answer: i know the answer but i cant write it all on here

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Expand the exponents, simplify, then write the rule.
    12·1 answer
  • Variable m is 9 more than variable p. Variable m is also 8 less than variable p. Which pair of equations best models the relatio
    15·1 answer
  • On average, Mercury is about 57,000,000 km from the sun , whereas Neptune is about 4.5*10^9 km from the sun. What is difference
    9·1 answer
  • Sonia's class has 24 girls and eight boys. her school has a total enrollment of 860 students. if the school has the same ratio o
    7·1 answer
  • What value of n makes the following equation true
    15·2 answers
  • WILL MARK
    11·1 answer
  • Sara had 88 dollars to spend on 8 books. After buying them she had 16 dollars. How much did each book cost?
    8·2 answers
  • HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    11·2 answers
  • Reduce to lowest term. 2x^2- 18/x^2+4x-21​
    12·1 answer
  • 1/2 + (-1/4)=????????????
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!