1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kupik [55]
2 years ago
6

Ms. Owens has some butterflies, 7 of them fly away. Now she has 12 butterflies left. How many butterflies did she start with?

Mathematics
1 answer:
Ivahew [28]2 years ago
4 0

Answer:

19

Step-by-step explanation:

Since she had 12 butterflies left you just add 7 to it

You might be interested in
Calculate the next 3 terms and write the formula for the nth term for the following sequences. x, x+2, x+4,…
Vikki [24]

Answer:

Forth term = x + 6

Fifth term = x + 8

Sixth term = x + 10

Formular for nth term:

{ \tt{n _{th} = a + (n - 1)d}} \\ { \tt{{n _{th} = x + (n - 1) \times 2}}} \\   { \tt{{n _{th} =x + 2n - 2 }}}

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
You have a choice between 2 jobs, one pays $8.25/hr but requires you to spend $20 to get a uniform. The other pays $7.50/hr. At
Veronika [31]

Step-by-step explanation + Answer:

x = 1st job

y = 2nd job

x + y = 22......x = 22 - y

7x + 8.25y = 171.50

7(22 - y ) + 8.25y = 171.50

154 - 7y + 8.25y = 171.50

-7y + 8.25y = 171.50 - 154

1.25y = 17.50

y = 17.50 / 1.25

y = 14 <== 14 hrs at the 8.25 per hr job

x + y = 22

x + 14 = 22

x = 22 - 14

x = 8 <=== 8 hrs at the 7 per hr job

5 0
1 year ago
A dozen plain hats cost $3.60.What is the unit rate of a hat?
antoniya [11.8K]
$0.30

Here's why:
3.60 30
--------- = -----
12 1

3.60 / 12 = .3
12 / 12 = 1
4 0
3 years ago
5(2к)<br> What expressions is equivalent to this?
7nadin3 [17]

Answer:

10k

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the 2nd step when simplifying this expression HELP PLSSS
Mekhanik [1.2K]
10-4 =6
14x10= 140
50+49= 99
49x10=490
7 0
2 years ago
Other questions:
  • recipe calls for 2 2/4 cups of raisins but Julie only has one cup 1/4 cup measuring cup how many 1/4 cup does truly need to meas
    13·1 answer
  • Distributive property2x - 4(+4) = 10(+4) i need a verification, i think the answer is 34.
    13·1 answer
  • At a local fitness​ center, members pay a ​$6 membership fee and ​$4 for each aerobics class. Nonmembers pay ​$5 for each aerobi
    6·1 answer
  • What expression is the factored form of 2/3x+4
    10·2 answers
  • Carmen has $30 in store bucks and a 25% discount coupon for a local department store. What maximum dollar amount can Carmen purc
    7·2 answers
  • What is the side length of a square with an area of 225 cm2 ? use an appropriate technique to solve .
    14·1 answer
  • HELPPPPP WILL GIVE BRAINLIEST
    12·1 answer
  • HALP ME PLZZ ASAP NO LINKS
    6·1 answer
  • Find geometric mean of 30 and 12
    15·1 answer
  • Solve the following system of equations. Carefully show how you arrived at your answers.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!