1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jekas [21]
3 years ago
10

find a parameterization for a circle of radius 3 with center (-4,4,1) in a plane parallel to the yz plane. write your parameteri

zation so the y component includes a positive cosine
Mathematics
1 answer:
madam [21]3 years ago
6 0

Answer:

Following are the solution to the question:

Step-by-step explanation:

Radius= 3\\\\center= (-4,4,1)\\\\x(t)=-4\\\\y(t)=4+3 \cos \ t\\\\z(t)= 1+ 3 \sin \ t

You might be interested in
Alex eats 2 pieces of candy. Marisol eats 3 times as many pieces of candy as Alex. Which equation can be used to determine the a
bazaltina [42]

Answer:

m = 3a

Step-by-step explanation:

The number of pieces of candy eaten by Alex is not important.

The only thing that matters is that Marisol eats 3 times as many pieces of candy.

If a is the number eaten by Andy, then 3 times a equals the number of pieces of candy eaten by Marisol, or m=3a

4 0
2 years ago
Name the geometric solid suggested by a beach ball
tino4ka555 [31]

Answer:

Sphere

Step-by-step explanation:

we know that

A sphere is a round, ball-shaped solid

so

The geometric solid suggested by a beach ball is a sphere

see the attached figure to better understand the problem

6 0
3 years ago
Given the following functions:
andrew-mc [135]

Answer:

x^2 - 6x + 9.

Step-by-step explanation:

f(x) = x^2 and g(x) = x - 3.

To find f(g(x))  we replace the x in f(x) by g(x).

f(g(x)) = (x - 3)^2

= x^2 - 6x + 9.

5 0
3 years ago
Julio bought 4 pounds of apples and one bag of oranges at the store. The apples cost $1.75 per pound and the bag of oranges cost
vaieri [72.5K]

Answer: $9.99

Step-by-step explanation:

There are 4 pounds of apples with each pound costing $1.75.

There is one bag of orange with a bag costing $2.99.

Total = (4 * 1.75) + 2.99

= 7 + 2.99

= $9.99

5 0
3 years ago
Negative five teen divided by three
shutvik [7]

Answer:

-5

Step-by-step explanation:

-15/3=-5

6 0
3 years ago
Other questions:
  • The market value of Bryan's home is $389,000. The assessed value is $312,000. The annual property tax rate is $18.60 per $1,000
    7·1 answer
  • How do i convert 30270000 into scientific notation
    13·2 answers
  • Which phrase best describes the relationship indicated by the scatter plot.
    11·1 answer
  • The corresponding sides of abc and def have equal lengths. the area of abc is 4 square units, and the longest side of def is 5 u
    13·2 answers
  • 10th term 11 20 35 56 83
    14·1 answer
  • What weight of wheat flour did pasha use in the test batch?
    5·2 answers
  • 2) A ray is a geometric figure that consist of
    10·1 answer
  • Giving brainliest *easy*
    15·1 answer
  • What graph represents the equation x=2
    13·1 answer
  • Can you help me to solve this problem
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!