Answer:
3
1
2
Step-by-step explanation:
Step 1: Subtract 9
50.24 = 3.14x²
Step 2: Divide by 3.14
x² = 16
Step 3: Square root both sides
x = ±4
Answer
l =5
w =2
Area of Rectangle= l × w
= 5 × 2 = 10
Diagram is attached to this:
Step-by-step explanation:
3 out of 25 = 12 out of 100
3 out of 50 = 6 out of 100
2 out of 25 = 8 out of 100
12 + 6 + 8 = 26
100 - 26 = 74%
Answer:
Jelly Bean price per pound = $3.25, Trail Mix price per pound = $1.25
Step-by-step explanation:
Let jb = price per pound of jelly beans
Let tm = price per pound of trail mix
equation 1 -> 6*jb + 2*tm = 22
equation 2 -> 3*jb + 5*tm = 16
simplify equation 1
6*jb + 2tm = 22
2*tm = 22 - 6*jb
divide by 2
tm = 11 - 3*jb
plug this into equation 2
3*jb + 5*tm = 16
3*jb + 5*(11-3*jb) = 16
3*jb + 55 - 15*jb = 16
-12*jb + 55 = 16
-12*jb = 16 - 55
-12*jb = -39
jb = -39/-12
jb = 3.25
then, plug the cost per pound of jelly beans back into the simplified equation 1
tm = 11 - 3*jb
tm = 11 - 3*3.25
tm = 1.25
"The product of two irrational numbers is SOMETIMES irrational." The product of two irrational numbers, in some cases, will be irrational. Hope this helps ya out! -Ella