1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Travka [436]
3 years ago
13

Find the height of a triangle whose Area=64dmBase=1.6m​

Mathematics
2 answers:
jeka943 years ago
7 0

Answer:

h=2A/b

2 (64dm)/1.6m

128dm/1.6m

=80d

Stella [2.4K]3 years ago
4 0

Answer:

102.4?

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What are the coordinates of the midpoint of the line segment with endpoints B(9, −8) and C(2, −5) ? PLEASE ANSWER TODAYYYY
Oduvanchick [21]
The answer is (5.5,-6.5) because you find the midpoint for the x-axis which is 9+2 then divide by 2 then do the same for the y-axis and place them together.
6 0
3 years ago
Ayden wrote 54.077 as the standard form for​ fifty-four and​ seventy-seven hundredths. Is he​ correct? Explain.
cestrela7 [59]

Answer:

No, Ayden is incorrect

Step-by-step explanation:

Because the last 7 is in the thousandth place so therefore he is wrong, but this would be <u>the correct answer </u><u>54.77</u> since the last 7 is in the hundredth place.

7 0
1 year ago
Simplify the following.<br> 7^1=<br> 4^0 =<br> 6^-1 =
Sladkaya [172]

Answer:

1. = 7

2. = 1

3. = 0.16

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Keegan had 3.25 pounds of flour. After making bread, he had 1.75 pounds of flour left over. i know its 1.5 but whats the Equatio
Rzqust [24]

Answer:

Step-by-step explanation:

loaves per week) 1.0 = 51 pounds of flour 1.5 = 76 pounds of flour 2.0 = 101 pounds of flour 2.5 = 127 pounds of flour 3 = 152 pounds of flour Pounds of Wheat Berries Storage For DIY Bread If you mill your own flour, to maintain your current consumption of bread during a time when you’re drawing on your deep pantry food storage:

7 0
3 years ago
You bought a magazine for $7 and some candy bars for $3 each. You spent a total of $16. How
Gnoma [55]
Answer: 3, you bought 3 candy bars

explanation: If your total amount spent was $16 and you need to know the how many candy bars were bought, you would subtract $7 for the magazine from the total spent of $16. Then when you come up with 9 that’s how much money they spent on candy bars. If a candy bar is $3 each, 9 divided by 3 is 3. Which means you spent $9 for 3 candy bars.



Hope this helped :) Have a wonderful day
8 0
2 years ago
Other questions:
  • 32/5 as a whole number
    6·2 answers
  • Using a graphical approach, to determine the type of the problem,suggest a strategy to avoid the problem( if any), maximize 10X+
    8·1 answer
  • Which number is the greatest -1.264,-5/4,-1.015,-0.480,-14/25,-13/8
    6·1 answer
  • Complete the point slope equation of the line through
    8·2 answers
  • Tickets for an Amtrak train cost $22 for children and $48 for adults. Josie paid $3,278 for a total of 84 tickets. How many chil
    5·1 answer
  • What are the values of x in the equation 4x^2+4x-3=0
    13·1 answer
  • What is the vertex of the equation y = -x 2 + 10x - 28?
    8·1 answer
  • Help me please thanks :)
    8·1 answer
  • Calculate the approximate difference between 1 mile and 2 km.<br>Give your answer in metres. ​
    9·1 answer
  • Money in a savings account is compounded continuously over time, t, and is modeled by the function f(t)=1000e0.047t. what is the
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!