You are estimating each into whole numbers. They are already whole numbers, and so just subtract.
428,734 - 175,842 = 252892
252,892 is your answer
hope this helps
Answer:
i need more information about the question... i suggest googleing it
Step-by-step explanation:
Answer:
$0.26
Step-by-step explanation:
To find the unit price, divide the cost by the amount you have.
$2.86/11 = $0.26
The unit price is $0.26.
Answer:
±1, ±11, ±1/5, ±11/5
Step-by-step explanation:
f(x) = 5x³ - 7x + 11
constant term: 11
leading coefficient: 5
factors of the constant term: ±1, ±11
factors of the leading coefficient: ±1, ±5
possible rational roots = factors of the constant term/factors of the leading coefficient = ±1, ±11, ±1/5, ±11/5
Answer:
{-4.6, -4.2, -3.8, -3.4}
Step-by-step explanation:
The length of the space Karlie is dividing is -3-(-5) = 2 units. Then the length of each of those equal 5 spaces will be 2/5 units = 0.4 units.
Each mark on the number line is 0.4 units to the right of the previous one. The first (left-most) mark is 0.4 units to the right of -5, so is at -5+0.4 = -4.6.
The marks have to be placed at -4.6, -4.2, -3.8, and -3.4.