1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lana66690 [7]
3 years ago
10

find the least whole number which must be added to 207 to make it divisible by 17 please no links brainliest​

Mathematics
1 answer:
Nadusha1986 [10]3 years ago
4 0

Answer:

14

Step-by-step explanation:

I am preatty sure its 14 hope this helps

You might be interested in
Could someone help me out
AnnyKZ [126]
It is the second one
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The largest jaw breaker in a store is spherical with a radius of 2 in, and sells for $4.00. A
maw [93]

Answer:

$36

Step-by-step explanation:

1. Determine the surface area of the  largest jaw breaker

Surface area of a sphere = 4πr²

4 x 3.14 x 2² = 50.24in²

2. Determine the surface area of the new jaw breaker

4 x 3.14 x 6² = 452.16 in²

3. Determine the cost per area

4/ 50.24

4. Determine the price for the new jaw breaker

4/ 50.24 x 452.16 = $36

5 0
3 years ago
HELLLLLLLLLLPPPPPPPPPPPPPPPP NO LINKS PLZZZZZZZZZZ
melisa1 [442]

Answer:

I cant see any pictures?

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
The cost of 25 pounds of bird seed is $44.50. What is the cost for one pound of bird seed
Nimfa-mama [501]
Answer=1.78 Explanation:44.50÷25=1.78
7 0
3 years ago
A group of eight golfers paid $430 to play a round of golf . Of the golfers one was a member and 7 were not what is the cost for
charle [14.2K]

Answer:

Incomplete question

Complete question;

A group of eight golfers paid $430 to play a round of golf . Of the golfers one was a member and 7 were not.

Another group of golfers consists of two members and one nonmember. They paid a total of $75. What is the cost for a member to play a round of golf, and what is the cost for a nonmember?

Answer: X = $82.695 for members

Y = $49.615 for non members

Step-by-step explanation:

Let's use X to denote members and Y for non-members.

Therefore, amount paid by one member to play + amount paid by 7 non-members to play = 430

X + 7Y = 430. . .1

Amount paid by 2 members to play + amount paid by one non-member to play = 215

2X + Y = 215. . .2

Solving both equations simultaneously

X+7Y = 430

2X +Y = 215

Therefore, from eqn 1. X = 430-7y

Substituting this into wan 2 gives

2(430-7Y) + Y = 215

860-14Y + Y = 215

860-215 =13Y

645 = 13y

Y = 49.615

Therefore substituting Y = 49.615 into any equation above

X + 7(49.615) = 430

X = 430-347.05

X = 82.695

3 0
3 years ago
Other questions:
  • A recipe shows that yeast needed for a bread recipe 2 1/3 ounces. Which of the following decimals is eqivalent to this number?
    14·2 answers
  • Triangle ABC is located at A (−2, 2), B (−2, 4), and C (0, 0). The triangle is then transformed using the rule (x+3, y−2) to for
    14·1 answer
  • Rename 1/8 as a percent.<br><br><br> PLEASE HELP DUE IN A FEW HOURS
    6·2 answers
  • a teacher is experimenting with computer- based instruction. In which situation could the teacher use a hypothesis test for a di
    10·1 answer
  • 9
    13·1 answer
  • Which statement is true?
    10·1 answer
  • 4. What is the slope of a line that is parallel to the line described by 3x + 2y = 8?
    12·1 answer
  • Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary. $380 for 18 ft2
    10·1 answer
  • Someone help me please!
    13·1 answer
  • Find the missing side length in the image below 12 18 and 10
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!