1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gnoma [55]
3 years ago
9

The diameter of a circle is 3.2 meters. Which is the circumference of the circle rounded to the nearest hundredth of a meter?

Mathematics
1 answer:
Paraphin [41]3 years ago
4 0

Answer:

10.05 meters

Step-by-step explanation:

If the diameter is 3.2 meters, then the radius is 1.6 meters.

Use the circumference formula, C = 2\pir, and solve for C

C = 2\pir

C = 2\pi(1.6)

C = 3.2\pi

C = 10.05

So, to the nearest hundredth of a meter, the circumference is 10.05 meters

You might be interested in
Madeline and Isaac are baking cakes for a fundraiser. Madeline has already made 9 cakes and is making cakes at a rate of 1 cake
Nadya [2.5K]

Answer:

17

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
A guy wire (a tensioned cable designed to add stability to a free-standing structure) is attached to a telephone pole whose heig
Gre4nikov [31]

Answer:

⁵/₃

Step-by-step explanation:

If you are at the foot of the guy wire, the wire is going <em>up</em>.

Slope = Δy/Δx = 25/15 = ⁵/₃

If you are at the top of the pole, the wire is going <em>down</em>.

Slope = Δy/Δx = -25/15 = -⁵/₃

4 0
3 years ago
Please help I will mark brainlist if correct
Virty [35]
We have 2 equations  here  ( b = cost of bush and  t = cost of a tree)

10b + 4t = 246........................................................(1)
5b + 3t = 147      Multiply this equation by -2:-
-10b - 6t = -294.......................................................(2)

Adding equations (1) and (2) we get:-

0 - 2t = - 48

t = -48/-2 = 24

Plug t = 24 into the first equation:-
10b + 4(24) = 246
10b = 246 - 96 = 150
b = 15 

The answer is one bush costs $15 and one tree costs $24.



4 0
3 years ago
beyonce michelle and kelly shared a carton of soft drink containing 2 dozen cans. Beyonce takes 3/8 Michelle takes 5/12 and kell
Shalnov [3]
Beyonce gets 9 cans worth, Michelle drinks 10 cans worth of soft drink and kelly receives 5 cans worth.

Dozen = 12 so 2 dozens = 12x2=24 

3/8 = 9/24 because 8x3=24 & 3x3=9
5/12 =10/24 because 12x2=24 & 5x2=10
5/24 is fine because it is already out of 24

5 0
3 years ago
Write a word problem for n($25)=$125​
velikii [3]
Julie bought (n) shirts. Each shirt cost $25. The total amount Julie spent on shirts was $125. How many shirts did Julie buy?
5 0
4 years ago
Other questions:
  • SOMEONE PLEASE HELP ME OUT
    14·1 answer
  • HURRY! What is the volume of the prism?
    14·2 answers
  • How to find a missing measure of a triangle
    7·1 answer
  • Does 3 tenths multiplied by 100 equal 300 thousand
    7·2 answers
  • Lisa specializes in baking lemon cupcakes. She bakes 3 dozen cupcakes every hour. The cost (in dollars) of making n cupcakes is
    5·1 answer
  • Pls help me with 4 and 5 and explain how u did it
    6·1 answer
  • Annette is making a fruit drink that calls for 3/4 cup of fresh lemon juice. she has 1/2 cup of lemon juice. How much more lemon
    15·2 answers
  • If a can of pineapple costs $3.00 for 40 ounces, what is the cost per ounce?
    12·2 answers
  • Angle 3 is a complement of angle 4, and m angle 3 = 46°<br> find m angle 4°
    15·1 answer
  • A 7th grade homeroom was asked if they would
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!