1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alexgriva [62]
3 years ago
11

At cheng’s bike rental cost $40 to rent a bike for seven hours how many dollars does it cost per hour of bike use

Mathematics
1 answer:
Alchen [17]3 years ago
3 0
40$. 7hrs
X$. 1hr
X=40•1/7
X~5.71 $ per hour
You might be interested in
(4x³-5x+10) ÷ (x+1)​
zlopas [31]

Answer:

4x^2 − 4x −1 + 11 / x+1

Step-by-step explanation:

The answer is

4x^2 − 4x −1 + 11 / x+1

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
AB = 2x-5 BC = 6x AC = 27
OlgaM077 [116]

Answer:

correct answer is x = 2.75

Step-by-step explanation:

Given;

AB = 2x-5

BC = 6x

AC = 27

Hence,

=> AC = AB + BC

=> 27 = 2x-5 + 6x

=> 27 = 8x-5

=> 27-5 = 8x

=> 22 = 8x

=> 22/8 = x

=> 11/4 = x

or

2.75 = x

3 0
3 years ago
Simplify 55 Divided by (-5)<br> A. 11<br> B. 1/11<br> C. -11<br> D. - 1/11
Naily [24]

Answer:

c

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A child's weight was 200% what it was at age 3. by what percent did the child's weight increase by
Svet_ta [14]

Answer:

The child's weight increase by 66.7%

5 0
2 years ago
Darnell's car used 8 gallons of gasoline to travel 340 miles. After a mechanic worked on the car , it used 7 gallons of gasoline
NeTakaya
After the mechanic it cost $1.88 cheaper to run the car
5 0
3 years ago
Other questions:
  • A social science book comprise of two sections: geography and civics in the ratio 4:3. How much of each type of content will be
    7·1 answer
  • Show all your work to receive credit!<br><br> What is m∠KNLm∠KNL?<br><br> Question 2 options:
    13·1 answer
  • Malik buys and sells car parts. He bought two tires for $45.00 each and later sold them for $65.00 each. He bought three rims fo
    10·2 answers
  • The cost of 9 scarves is $96.75. What is the unit price?
    8·1 answer
  • I need help with this​
    8·1 answer
  • Lua is creating a rectangular prism the base of her prism is shown below she plans to have a height of 7 cubes
    14·1 answer
  • Add one set of parentheses to the expression 2x² + 4 - 5 so that the value of the expression is 75 when x = 6
    10·1 answer
  • 11k - 8 = 11 + 8 ( k + 9 )
    14·1 answer
  • What would the equation of the line be that passes through the points (-2,3) and (0,2)?
    9·1 answer
  • In exercises 1 and 2, Find the value of x.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!