1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pychu [463]
3 years ago
6

Write an equation to represent the measures of the angles

Mathematics
1 answer:
marin [14]3 years ago
6 0

Answer:

x = 72

Step-by-step explanation:

These angles are complementary so they add up to 90:

x + 18 = 90

x = 90 - 18

x = 72

You might be interested in
Bre will receive one of the following 3 prizes: a boombox, a mini tv, or a sony playstation. which simulation would best be used
olga55 [171]

Answer:

b pick 3 marbles form a bag of 10 different colored marbles

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Hannah sold 48 flowers in 3 hours at the farmers market if she continues to sell at that rate how many flowers will she sell in
igomit [66]
First, find the rate of flowers bought per hour:
48 / 3 = 16 flowers per hour.
Then, to find the amount bought after 2 hours, multiply the 16 flowers per hour by 2.
16 * 2 = 32.
After 2 hours, she will have bought 32 flowers.
5 0
3 years ago
Ada bought 90 feet of for ​$20.70. She needs 30 more feet. If the unit price is the​ same, how much will she pay for the extra 3
velikii [3]

Answer:

Step-by-step explanation:

20.70/90= 0.23 per foot

30*.23= 6.90

It'll cost $6.90 for 30 more feet.

3 0
3 years ago
Use scalar multiplication to determine the coordinates of the vertices of the dilated figure.
zimovet [89]

Answer:

this is the answer

Step-by-step explanation:

7 0
4 years ago
Pls help!! i’ll give brainliest
Lera25 [3.4K]
I believe it’s 6ft in width 12ft in length and 5ft in height. Not positive but I hope it helps
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Jill fish weighs 8 times as much as her parakeet. Together, the pets weigh 63 ounces. How much does the fish weigh?
    6·1 answer
  • Scott and Mark are going to see a movie. The clocks show when the movie begins and ends.
    8·2 answers
  • The cost of going to the big playland park for a family is given by C = 15x + 50, where C represents the cost and x represents t
    7·1 answer
  • Lauren is shopping and finds 6 bracelets, 2 pairs of earrings, and 3 necklaces that she likes. How many ways can Lauren select 4
    15·2 answers
  • What is 100 over 90 times 81 - 9
    7·1 answer
  • Mai says x is a number that makes Equation A true and also a number that makes Equation B true.
    13·1 answer
  • Help answers pls I beg pls
    10·1 answer
  • If a fair coin is tossed, the probability that it will land heads up is ½. Olivia tosses a coin 4 times, and it lands on heads 4
    7·1 answer
  • Verizon is implementing a new program based on the number of connected devices in each household. Currently, customers are charg
    14·1 answer
  • The perimeter of a triangle is 104 units. The combined length of two of the sides of the triangle is 64 units.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!