Since your probably solving for W, isolate W by adding the -3n to both sides and get W=5n now use a calculator and multiply 5 and Pi. To Get 15.7.
I used N for pi since I don’t have that symbol
You need to specify what needs to be solved so I just assumed W
When writing a decimal, the numbers to the left of the decimal are whole numbers greater then or equal to 1. The numbers to the right of the decimal are numbers less then 1.
if u know 5/8 = 0.625, then 4 5/8 = 4.625
Answer:
$0.37 per oz
Step-by-step explanation:
Unit rate
<u>9 oz costs $3.39 and 1 oz of chips cost: </u>
- $3.39/9 = $0.37 per oz of chips
f(x) = x² - 8x + 3
y = x² - 8x + 3
- 3 - 3
y - 3 = x² - 8x + 16
y - 3 + 16 = x² - 8x + 16
y + 13 = x² - 8x + 16
y + 13 = (x - 4)²
- 13 - 13
y = (x - 4)² - 13
f(x) = (x - 4)² - 13