1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alexxandr [17]
3 years ago
9

1.) If I am selling a dozen at $3, how much would each egg cost?

Mathematics
1 answer:
riadik2000 [5.3K]3 years ago
6 0

Answer:

1.$3÷12=0.25

each egg would cost 25 cents

2.12×18=216

216×25=5,400

You might be interested in
Would a 55/90 be at least 60%
valentina_108 [34]
Yes, it would be about 61%.
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Josiah and his children went into a grocery store and he bought $15 worth of peaches and mangos. Each peach costs $0.50 and each
Westkost [7]

<em><u>Step</u></em><em><u>•</u></em><em><u>BY</u></em><em><u>•</u></em><em><u>Step</u></em><em><u> </u></em><em><u>Explanation</u></em><em><u>~</u></em><em><u>|</u></em>

<em><u> </u></em><em><u>♡</u></em><em><u>♡</u></em><em><u>♡</u></em><em><u>♡</u></em><em><u>♡</u></em><em><u>♡</u></em><em><u>♡</u></em><em><u>♡</u></em><em><u>♡</u></em><em><u>♡</u></em><em><u>♡</u></em><em><u>♡</u></em><em><u>♡</u></em><em><u> </u></em><em><u> </u></em><em><u> </u></em><em><u> </u></em><em><u> </u></em>

y=1.50

x=0.50

¹

1.50

1.59

______+

3.00

0.50

_____+

<em>3.50</em>

<h2><em><u>Answer</u></em><em><u>:</u></em><em><u>♡</u></em><em><u>~</u></em></h2>

<em><u>3.50</u></em>

<em><u>HOPE</u></em><em><u> </u></em><em><u>IT</u></em><em><u> </u></em><em><u>HELPSS</u></em>

8 0
2 years ago
Hiiii can u please pls pls pls
Shkiper50 [21]

Answer:

x | y

0 | 0

6 | 2

12 | 4

Step-by-step explanation:

Multiply each x value in the table by 1/3 to get 0, 2, and 4 for your y values.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which of the following functions is graphed above?
Varvara68 [4.7K]
A is the answer because u have to shift up two units and move it right 8 units
8 0
3 years ago
3. A zookeeper is monitoring the supply of grain and hay that she has to feed the
4vir4ik [10]

Answer:

Day 6

Step-by-step explanation:

Every 3 days 1 pound of hay is used every day 1 pound of grain is used. There are 10 pounds of grain and 8 pounds of hay. On the 6th day there are 6 pounds of hay left and 6 pounds of grain left.

3 0
2 years ago
Other questions:
  • In triangle ABC, a = 3, b = 5, and c = 7. Find the approximate value of angle A. 22° 38° 142° 158°
    8·1 answer
  • What is the nonpermissible replacement of y-3/y+3
    10·1 answer
  • Holiday Company is a seasonal business. It earned twice as much in the fourth quarter as it did in each of the other quarters. W
    13·1 answer
  • A quadrilateral<br> with one right angle must be a rectangle<br> A. True<br> B. False
    15·2 answers
  • Line segment AB measures 18 units. A number line with no numbers. A closed circle above the line is labeled A. A closed circle n
    7·2 answers
  • The drama club has sold 942 tickets to their play if their theater seats 57 in each row how many full rows were there be how man
    12·1 answer
  • Cost 75.09 with a 38% markup
    7·1 answer
  • An oblique cylinder is shown.
    8·2 answers
  • given a soda can with a volume of 15 and a diameter of 2 what is the volume of a cone that fits perfectly inside the can
    7·1 answer
  • The weekly salary Y of an individual is proportional to the number of hours X worked. A person who works 40 hours is paid 900$.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!