1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lora16 [44]
3 years ago
11

Donte scored 55 on his mastery exam. What percent did Donte score?

Mathematics
1 answer:
masha68 [24]3 years ago
6 0

Answer: See explanation

Step-by-step explanation:

Your question isn't complete. First and foremost, to be able to solve this, we need to know the total marks of the examination.

Let's assume that the total marks for the exam is 80. Since Donte scored 55 on his mastery exam, the percent that he score will be:

= 55/80 × 100

= 68.75%

You might be interested in
Jaime wants to display her math test scores by using either a line plot or a stem and leaf plot. Her test scores are:
NeX [460]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

hope it helps!!!!!!!

6 0
3 years ago
NEED HELP ASAP PLEASEEE <3
juin [17]
5/2 = 2.50 per box <====
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The measure of an angle is two times the measure of it complementary angle. What is the measure of each angle
Len [333]
One of them is 30 degrees and the other is 60 degrees
6 0
2 years ago
I need to find the missing angle and arc measures.
Marysya12 [62]

Answer:

I think slope-intercept

8 0
2 years ago
It costs Edgar $2.65 one way to ride the bus to work. He uses the bus to go to and from work fourdays per week. He buys a bottle
Viktor [21]

Answer:

Ambitious

In this case, you have to multiply the price of the one way journey ($2.65) by 8 (as this is the number of individual journeys made in one week. It's gives you $21.20. As he has 1 bottle of water at $1.45 each day for four days, you have to multiply these together, giving you $5.80 You then have to add together $21.20 and $5.80, giving you $27. Therefore, it costs Edgar $27 a week

Step-by-step explanation:


8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The customer who purchased the items for 37.85 started out with 52.02 in his pocket. He decided to use his leftover money to buy
    13·2 answers
  • True or False?
    6·1 answer
  • Determine the slope of the line represented by the equation: <br> 4x+9y=3
    12·1 answer
  • Solve for x.<br> 5(x – 10) = 30 – 15x<br> x = 1<br> x = 4<br> x = 5<br> x = 8
    12·2 answers
  • What is the quotient of 5/7÷7/10​
    6·2 answers
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=Please%5C%3Bsimplify%5C%3Bthe%5C%3Bfollowing%5C%3Bfor%5C%3B50%5C%3BPoints%21%21%5C%5C%5C%5C1..
    10·2 answers
  • -What is the truth value under the wedge of the first premise?
    8·1 answer
  • a lakeis 200ft wide. two boats start to move towards one another from opposite shores.In one minute ,the first boat goes 40 ft a
    11·1 answer
  • Which numbers are 0.6 units away from 1.3 on a number line
    14·1 answer
  • PLSS HELP!!
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!