1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ale4655 [162]
2 years ago
6

Homework help, please

Mathematics
1 answer:
Vinvika [58]2 years ago
4 0
Start the line at 3 on the y-axis (vertical). then go down two boxes and to the right three & make a mark at that point. keep going down two and over three until the end of the graph. then just connect the marks.
You might be interested in
Find 3/7⋅9/10 . Write your answer as a fraction in simplest form.
aev [14]
27/70 is the fraction
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
(8c+8)–(c+3)<br> answer-
otez555 [7]

Answer:

7c + 5

Step-by-step explanation:

(8c+8)–(c+3)

8c - c = 7c

8 - + 3 = 5

7c + 5

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the distance between the points (-7,-6) and (5,-6) .
PilotLPTM [1.2K]

<u>Answer:</u>

12 units

<u>Step-by-step explanation:</u>

We are given these two points, (-7,-6) and (5,-6), and we are to find the distance between them.

We know the formula for finding the distance between two points:

<em>Distance = \sqrt{(x_2-x_1)^2+(y_2-y_1)^2}</em>

So putting in the values of the given coordinates in the above formula to get:

Distance = \sqrt{(5-(-7))^2+(-6-(-6))^2} = \sqrt{144 + 0}  =12

Therefore, the distance between the two given points is 12 units.


5 0
3 years ago
A company makes a profit of $50 per software program and $35 per video game. the company can produce at most 200 software progra
Neko [114]
Let x = software program
Let y = video game

x < 200 ; y < 300

x + y < 425

50x ; 35y

x = 200 ; y = 225
50(200) + 35(225) = 10,000 + 7,875 = 17,875

x = 125 ; y = 300
50(125) + 35(300) = 6,250 + 10,500 = 16,750

x = 175 ; y = 250
50(175)  + 35(250) = 8,750 + 8,750 = 17,500

It is more profitable to maximize production of software program when working within the limits provided.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Determine the unit price of the candy using the graph below (I’m confused on this)
LiRa [457]
Brand A costs $2 per ounce, B is $1, C is $0.50(?) I think
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Suppose an employee is suspected of having used an illegal drug and is given two tests that operate independently of each other.
    9·1 answer
  • What is true about angles that are complementary to the same angle
    7·1 answer
  • What is 95,438 rounded to its nearest thousand
    13·2 answers
  • Ken bakes several batches of cookies throughout the day for his bakery. He records the number of cookies, in dozens, that are in
    11·1 answer
  • How to find the distance AB ? A(0,1) B(2,-3)
    10·1 answer
  • What is the area of the composite shape
    5·1 answer
  • 25 lbs is x% of 121 lbs and 121 lbs is y% of 25 lb
    9·1 answer
  • Please help me I really need help. I will mark you brainliest​
    10·1 answer
  • A computer originally cost $540. The discount is 20%. What is the new sales price?
    5·1 answer
  • Express 0.0939 as a fraction
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!