1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nostrana [21]
3 years ago
12

Udent

Mathematics
1 answer:
vitfil [10]3 years ago
7 0

Answer:

B ; C ; D

Step-by-step explanation:

Number of faces on a number cube = 6

Sample space = (1, 2, 3, 4, 5, 6)

P(1 then 0)

P(1) = 1/6 ; P(0) = 0

P(1 then 0) = 1/6 * 0 = 0

P(even number then odd number) :

P(even number) = 3/6 = 1/2

P(odd) = 3/6 = 1/2

P(even number then odd number) = 1/2 * 1/2 = 1/4

P(6 then 2) :

P(6) = 1/6 ; P(2) = 1/6 = 1/2

P(6 then 2) = 1/6 * 1/6 = 1/36

P(even number then 5) :

P(even) = 3/6 = 1/2

P(5) = 1/6

P(even number then 5) = 1/2 * 1/6 = 1/12

P(odd number then 2) :

P(odd) = 3/6 = 1/2

P(2) = 1/6

P(odd number then 2) = 1/2 * 1/6 = 1/12

You might be interested in
8xy − 9x2 y − 5x + 6
givi [52]

Answer:

DOnt know

Step-by-step explanation:

dont know

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
It takes 12 hours for 7 men to paint a room.
dangina [55]

28 men are needed to paint the room in 3 hours

<h3><u>Solution:</u></h3>

Given that it takes 12 hours for 7 men to paint a room

We are asked to find number of men required to paint the room in 3 hours

Recognize, "paint the room" is 1 task. One job.

7 men -------- 12 hours ------ 1 job

(7/7) = 1 men ------- 12 x 7 (84)  ------- same 1 job

The one men is rate is 84 hours to do the job

We can express this as 1/84 jobs per hour, the one-person rate

Now lets find how many men needed to paint the room in 3 hours

Let the required number of men for 3 hours be "a"

The rates of each person is simply additive.

a \times \frac{1}{84} \times 3 = 1

corresponds to rate x hours = jobs and "a" is a variable for how many men

a \times \frac{1}{28} = 28

Thus 28 men are needed to paint the room in 3 hours

4 0
3 years ago
If a half gallon of milk costs $1.24, what is the cost per pint?
snow_tiger [21]
$0.31 for each pint hope this helps
4 0
3 years ago
One metre of ribbon costs $0.45. If Tabitha buys 225 metres of ribbon, how much will she have to pay? (Please help me! I have to
tatuchka [14]

Answer: $101.25

Step-by-step explanation:

Since we are given the information that one metre of ribbon costs $0.45 and that Tabitha buys 225 metres of ribbon, the amount that she will have to pay will be gotten by multiplying the cost of one meter of ribbon by the total meters that she bought. This will be:

= $0.45 × 225

= $101.25

Therefore, the cost is $101.25

6 0
3 years ago
Help pleasee lol !!!!!!
Law Incorporation [45]

Answer:

what you want help with?

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Explain why increasing the sample size tends to result in a smaller sampling error when a sample mean is used to estimate a popu
    6·1 answer
  • Cual es la circunferencia un circulo cuyo diámetro mide 8cm
    9·1 answer
  • What is the solution to the system shown here? x + y ≥ 5 x + y ≤ 5 no solution points in shaded area between two parallel lines
    6·2 answers
  • Whats the midline equation ?
    14·2 answers
  • Solve the rational equation <br> 1/x-2 - 1/x+3 =1/5
    11·1 answer
  • I will give Brainliest AND a Cookie!
    5·2 answers
  • A college counselor would like to select an SRS of all of the 525 students in the college. She uses the numbers from 001 to 525
    5·2 answers
  • The time in seconds, t, it takes for a specific object being dropped from a particular height in feet above sea level, h, to rea
    14·1 answer
  • 6x(8+10-12+15-20)=<br> no recuerdo como se realiza, por favor darme un ejemplo.
    14·2 answers
  • A farmer has 160 bushels of apples to sell at her roadside stand. She sells an average of 13 7/10 bushels each day. Represent th
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!