1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
konstantin123 [22]
3 years ago
5

A 2-pint bottle of water costs $5.80. What is the price per cup?

Mathematics
2 answers:
AleksAgata [21]3 years ago
7 0

Answer:

$1.45 per cup

Step-by-step explanation:

I would think that you find out how many cups are in 2 pints and that is equal to 4 cups so I did 5.80/4 and got 1.45

Bingel [31]3 years ago
4 0

Answer: $2.90/cup

Step-by-step explanation:

1 pint = 2 cups

2 cups = $5.80

--> $5.80/2 = $2.90/cup

You might be interested in
Is the following relation a function?
abruzzese [7]

Answer:

Yes bc the x is not repeating

Step-by-step explanation: Remember if the domain(x) is repeating like (4,4) (4,3) it is not a function because of the x and don't worrying about the y (range)  and if the domain is not repeating like (2,3)(3,8) it is a function bc of the domain (x) hope this help:)

7 0
3 years ago
Pls help me I give brainliest
Aleksandr-060686 [28]
The answer would be 20 books
4x5=20
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Solve –3x = 36 for x. A. x = 9 B. x = 12 C. x = –12 D. x = –9
lawyer [7]

Answer: C

Step-by-step explanation:

-3x=36

Divide -3 by both sides

x=-12

8 0
3 years ago
What two numbers can multiply to make -12, and also add together to make 4?
Novosadov [1.4K]
-2 and 6

-2x6=-12 so there you  have it
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help with this if someone could help me
Elodia [21]

Answer:

SSA (SIDE, ANGLE, SIDE)

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • HELP ASAP
    6·1 answer
  • If you arrange a group of numbeers in order of size, the middle number is called the ____________.
    7·1 answer
  • April borrows $60 from her grandmother to buy basketball shoes. At the end of the first week, April pays back $5. At the end of
    12·2 answers
  • 90 POINTS PLEASE HELP
    7·2 answers
  • 30 points if correct.
    15·2 answers
  • Valerie drives to and from work 5 days a week. the distance from her home to work is 6 miles. over the course of 5 days, her car
    6·1 answer
  • Estimate 11/12 times 4/5
    9·1 answer
  • Find the amount of tax and the tax rate. Round to nearest hundredth of a percent . Cost of item: $118 Selling price: $132.37 Tax
    10·1 answer
  • Durante un frente frío, la temperatura Canadá bajó de 7°C a -5°C ¿Cuántos grados bajo la temperatura
    10·1 answer
  • Triangle IJK is dilated by a scale factor of to form triangle I'J'K'. Side J'K' measures
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!