A 2-pint bottle of water costs $5.80. What is the price per cup?
2 answers:
Answer:
$1.45 per cup
Step-by-step explanation:
I would think that you find out how many cups are in 2 pints and that is equal to 4 cups so I did 5.80/4 and got 1.45
Answer: $2.90/cup
Step-by-step explanation:
1 pint = 2 cups
2 cups = $5.80
--> $5.80/2 = $2.90/cup
You might be interested in
Answer:
Use the app desmos is really good
Answer:
1. 15
2. 27
3. 4
4. 72
5. 2
6. 9
7. 1
Step-by-step explanation:
6 x 11= 66
67 - 66 = 1
67/6 = 11
remainder= 1

Done...
Good luck ♥️♥️♥️♥️♥️.