1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elena-2011 [213]
3 years ago
14

If n =270 and (p-hat) =0.43, find the margin of error at a 99% confidence level.. give answer to 3 decimals

Mathematics
1 answer:
Troyanec [42]3 years ago
7 0

Answer:

0.078

Step-by-step explanation:

Margin of error = z√(p(1-p)/n)

Given

p-hat = 0.43

n = 270

z at 99% confidence interval = 2.576

Substitute

MOE = 2.576√0.43(1-0.43)/270

MOE = 2.576√0.43*0.57/270

MOE = 2.576√0.2451/270

MOE = 2.576*0.030129

MOE = 0.078

Hence the margin og error is 0.078

You might be interested in
Kim bought a poster that cost $8.95 and a ome colored pencils.The total cost was $21.35.How much did the colored pencils cost?
Dafna11 [192]
If the total cost was 21.35, and the poster cost 8.95, then all you need to do is subtract to poster cost from the total cost to find the cost of the pencil.
21.35-8.95= $12.40 
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the length x of a side of the small inner square? Drawing is enclosed in OS link.
Rama09 [41]
So based on your question about the line A and B meet and the four lines are congruent to each other. The graph doesnt show any measurements so there is no exact value to the length of X. But you must consider that the lines are proportional to each other so it means that they are congruent.
5 0
3 years ago
Whats 46\100 simplified
yarga [219]
The answer to the selceted problem 23/50

4 0
4 years ago
Read 2 more answers
Maria Spent 40 minutes chatting online. How many minutes did she spend playing games?
Aleks [24]
She spent 10 minutes. 25% x 40 = 10.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
F(x) = x + 4 and g(x) = 2x + 3, evaluate each expression.
Rom4ik [11]

Answer:

15.~f(g(2))=\Large\boxed{11}\\

16.~g(f(2.5))=\Large\boxed{16}

17.~g(f(-5))=\Large\boxed{1}

18.~f(g(-5))=\Large\boxed{-3}

Step-by-step explanation:

<h3>Given information</h3>

f(x)=x+4

g(x)=2x+3

<h3>Question 15. f(g(2))</h3>

<u>Substitute values into the first function</u>

g(2)=2(2)+3

g(2)=4+3

g(2)=7

<u>Substitute the values of the first function into the second</u>

f(g(2))=f(7)

f(7)=(7)+4

f(7)=\Large\boxed{11}

<h3>Question 16. g(f(2.5))</h3>

<u>Substitute values into the first function</u>

f(2.5)=(2.5)+4

f(2.5)=6.5

<u />

<u>Substitute the values of the first function into the second</u>

g(f(2.5))=g(6.5)

g(6.5)=2(6.5)+3

g(6.5)=13+3

g(6.5)=\Large\boxed{16}

<h3>Question 17. g(f(-5))</h3>

<u>Substitute values into the first function</u>

f(-5)=(-5)+4

f(-5)=-1

<u>Substitute the values of the first function into the second</u>

g(f(-5))=g(-1)

g(-1)=2(-1)+3

g(-1)=-2+3

g(-1)=\Large\boxed{1}

<h3>Question 18. f(g(-5))</h3>

<u>Substitute values into the first function</u>

g(-5)=2(-5)+3

g(-5)=-10+3

g(-5)=-7

<u>Substitute the values of the first function into the second</u>

f(g(-5))=f(-7)

f(-7)=(-7)+4

f(-7)=\Large\boxed{-3}

Hope this helps!! :)

Please let me know if you have any questions

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Someone help me out with this question thank you
    8·2 answers
  • Two pipes are used to fill a water storage tank. The first pipe can fill the tank in
    13·2 answers
  • What is the scale factor of the dilation?<br> 2<br> 3<br> 1/2<br> 1/3
    14·2 answers
  • 3 ( 1 - 3x =2 (-4× + 7)​
    11·1 answer
  • A jar of jelly that weighs 4.25 ounces costs $2.89. What is the cost of one ounce of jelly?
    5·1 answer
  • If you live in Chicago, then you live in Illinois
    13·2 answers
  • Evaluate. 48.44 ÷ 5.6 0.865 8.65 42.84 86.5
    10·2 answers
  • Angel is driving home from a vacation. She is 400 miles from home. She drives an average rate of 50 mph until she gets home. Wri
    12·1 answer
  • Each bag of rocks for an aquarium costs $12.35. Which equation best represents y, the total cost of x bags of rocks?
    9·1 answer
  • Find the value of :[5x+y+z][5x+y+z][5x+y+z]
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!