Answer:
Cost per equivalent unit: $60
Explanation:
Cost per equivalent unit = (Cost of Beginning Work in Progress Inventory + Total production cost during the period) / Equivalent Units of Production (EUP)
Total Production Cost = $90,000
Equivalent Units of production (EUP) = 1,300 + 400 x 50% = 1,500 units
Cost per equivalent unit: $90,000 / 1,500 units = $60
Make money for the government
Answer:
0.73 or 73%
Explanation:
Return on investment (ROI) shows the benefit an investor receives in relation to their invested amount. It is expressed as a ratio or a percentage of the net income against the investment's cost.
It is calculated using the formula below.
ROI = returns( profits)/ cost of investments.
For Lena, the cost of investment is $52,000( cost of the degree). The returns for one are the earnings in the year, which is $38,000.
ROI= $38,000/ $52,000
ROI =0.73 or 73%
In medical terms it would be the first sacral vertebra through the fifth sacral vertebra
Answer:
sorry sir you would have to do this on your own