1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
GuDViN [60]
2 years ago
11

True or False:

Business
1 answer:
wlad13 [49]2 years ago
4 0
The correct answer is true
You might be interested in
Link Company uses a process cost system and the weighted average method. During the year the company completed 1,300 units of pr
Bumek [7]

Answer:

Cost per equivalent unit: $60

Explanation:

Cost per equivalent unit = (Cost of Beginning Work in Progress Inventory + Total production cost during the period) / Equivalent Units of Production (EUP)

Total Production Cost = $90,000

Equivalent Units of production (EUP) = 1,300 + 400 x 50% = 1,500 units

Cost per equivalent unit: $90,000 / 1,500 units = $60

7 0
3 years ago
One reason governments impose taxes is to:
muminat
Make money for the government
3 0
3 years ago
Lane is considering a career as a public relations specialist in which he
Stels [109]

Answer:

0.73 or 73%

Explanation:

Return on investment (ROI) shows the benefit an investor receives in relation to their invested amount. It is expressed as a ratio or a percentage of the net income against the investment's cost.

It is calculated using the formula below.

ROI = returns( profits)/ cost of investments.

For Lena, the cost of investment is $52,000( cost of the degree). The returns for one are the earnings in the year, which is $38,000.

ROI= $38,000/ $52,000

ROI =0.73 or 73%

3 0
2 years ago
What does s1 stand for in the formula to calculate moving averages?
elena-14-01-66 [18.8K]
In medical terms it would be the first sacral vertebra through the fifth sacral vertebra

4 0
3 years ago
Write a conversation between florist and customer for ordering a bouquet to gift for mom on Mother's Day - write with etiquette
Tatiana [17]

Answer:

sorry sir you would have to do this on your own

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Raw Materials Inventory, beginning to balance $36,000
    9·1 answer
  • Those dealing with appliance
    12·1 answer
  • The stated purposed of NAFTA is to A. gain membership in the WTO. B. reduce the outsourcing of jobs to foreign countries. C. pha
    6·1 answer
  • On November 1, 2013, Wenger Co. paid its landlord $4,260 in cash as an advance rent payment on its store location. The six-month
    13·1 answer
  • Cassie's Quilts​ alters, reconstructs, and restores heirloom quilts. Cassie has just spent​ $800 purchasing,​ cleaning, and reco
    6·1 answer
  • Which interest group is thought to run the most effective grass-roots lobbying campaigns?
    11·1 answer
  • Bakerston Company is a manufacturing firm that uses job-order costing. The company's inventory balances at the beginning and end
    6·1 answer
  • Enter the following transactions in the cash book of Sudhir & sons
    15·1 answer
  • QUESTION 3
    15·1 answer
  • Epicure Market prepares fresh gourmet entrees each day. On Wednesday, 80 baked chicken dinners were made at a cost of $3.50 each
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!