1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
iris [78.8K]
3 years ago
12

Kristin wants to make 12 ml of an 8% alcohol solution by mixing together a 32% alcohol solution and pure water. How much of each

solution must she use?
Mathematics
2 answers:
Vikentia [17]3 years ago
5 0

Answer:

6% of each

Step-by-step explanation:

beks73 [17]3 years ago
3 0
6%....................
You might be interested in
Belinda bought a car one year ago.
lesya692 [45]

Answer:

$16,500

Step-by-step explanation:

The computation of the amount that should be paid for the car is shown below:

Since the car would be purchased one year ago

And, the value of the car would be decreased by 15% to $14025

So the amount that should be paid is

= $14025 × 100 ÷ (100 - 0.15)

= $16,500

8 0
3 years ago
A factory produces pop-its at a constant rate. After 4 hours, 3,120 pop-its have been produced. What is the unit rate? (must sho
Viktor [21]

A

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
A number that will exceed the unknown number<br> by <br> 5
lora16 [44]

Step-by-step explanation:

click on the image for the full answer

6 0
3 years ago
Plz help(Give me the coordinates Im stuck)
dexar [7]

Answer:

(-2, 3) is going to be your answer.

7 0
3 years ago
Michelle is at the bakery buying donuts. She can buy 3 donuts for $2.25, 5 donuts for $3.25, or a dozen donuts for $7.68. Which
horsena [70]

Answer:

the dozen for 7.68 because it is 12 instead of 5 for 4.42 more and ur geting 7 more donuts

5 0
3 years ago
Other questions:
  • There are approximately 0.4536 kilograms in a pound. To the nearest whole pound, how many pounds does a steer that weighs 200 kg
    9·1 answer
  • Help asap
    5·1 answer
  • (¤_¤) help plz. I'm confused
    11·1 answer
  • Xa farmer wants to fence in a rectangular plot of land adjacent to the north wall of his barn. no fencing is needed along the ba
    14·1 answer
  • A bicyclist rides ⅕ mile in 1/65 hour. Write this as a unit rate.
    15·2 answers
  • Which of the following expressions represents the sum of a number and three is divided by two? A. 2 ÷ x + 3
    5·2 answers
  • George sells flowers for $12 a bundle and charges a $15 delivery fee. Sam buys 6
    11·1 answer
  • CAN SOMEONE HELP ME WITH MY TEST
    12·1 answer
  • Solve for a.What is the first step in solving for a?
    9·1 answer
  • A circle has a circumference of 12 inches. What is the approximate area of the circle?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!