1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gayaneshka [121]
2 years ago
14

Solve the absolute value equation: I’ll give someone a brainliest if you do it in 3 minutes

Mathematics
1 answer:
snow_lady [41]2 years ago
6 0

Answer:

x = -2

Step-by-step explanation:

3x+2=−4

3x+2−2=−4−2(Subtract 2 from both sides)

3x=−6

3x /3 = −6 /3

(Divide both sides by 3)

x=−2

You might be interested in
Y varies jointly as x, z, and w. when x=2, z=1, and w=12, then y=72. find y when x=1, z=2, and w=3
son4ous [18]
ANSWER: 18


EXPLANATION:

y=kxzw

where k is a constant
Making k the subject of the formula, we have

k=y/xzw

Inputting the values

k= 72/(2)(1)(12)

k=72/24

k = 3

Solving for y when x=1,z=2 and w=3

We have


y=kxzw

y = (3)(1)(2)(3)

y = 18
7 0
2 years ago
Please help! I really need this
olga55 [171]

9514 1404 393

Answer:

  see below

Step-by-step explanation:

You might do well to refer to the proof referenced here--the previous slide. We assume it more or less matches what we've done in the attachment.

6 0
3 years ago
Determining a Local Maximum and Minimum
g100num [7]

Answer:

  • x=-1
  • x=-3

Step-by-step explanation:

Algebra level

5 0
3 years ago
The produce market is having a sale on grapes and oranges. A customer found the following two receipts in her cart as she was wa
AleksandrR [38]

Answer:

Step-by-step explanation:

From the first receipt:

2 pounds of grapes + 4 pounds of oranges = 10.70 which, in an algebraic equation, looks like this:

2g + 4o = 10.70

From the second receipt:

3 pounds of grapes + 2 pounds of oranges = 9.65 which, in an algebraic equation, looks like this:

3g + 2o = 9.65

Putting those together into a system and solving using the elimination method:

2g + 4o = 10.7

3g + 2o = 9.65

I am going to eliminate the oranges first since it's easier to do that. I will multiply the second equation by -2 to get a new system:

2g + 4o = 10.7

-6g - 4o = -19.3

As you can see, the oranges are eliminated because 4o - 4o = 0o. That leaves us with only the grapes:

-4g = -8.6 so

g = 2.15

Grapes cost $2.15 per pound. Now sub that into either one of the original equations to solve for the cost per pound of oranges:

2(2.15) + 4o = 10.7 and

4.3 + 4o = 10.7 and

4o = 6.4 so

o = 1.60

Oranges cost $1.60 per pound. That is choice D from your list.

5 0
3 years ago
Daniel runs 40/5 miles in 124/₁ minutes. What is the unit rate in terms of miles per minute? What the answer:
sasho [114]

Using the given information, the unit rate is 0.0645 miles/minute

<h3>Calculating rate </h3>

From the question, we are to determine the unit rate

From the given information,

Daniel runs 40/5 miles in 124 minutes

That is,

Distance = 40/5 miles = 8 miles  

Time = 124 minutes

Using the formula,

Rate = Distance / Time

Rate = 8 miles / 124 minutes

Rate = 0.0645 miles/minute

Hence, the unit rate is 0.0645 miles/minute

Learn more on Calculating rate here: brainly.com/question/1090517

#SPJ1

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • we utilize statistical ______ to look for features that reveal some useful or interesting characteristics of the data set
    8·1 answer
  • Can someone plz solve this one too?
    11·2 answers
  • −24 − (18 ÷ 6) × (−12)
    5·2 answers
  • What is this in slope concept
    10·1 answer
  • What are the answers to thins? i need all of the blanks filled!
    9·1 answer
  • A local publishing company charges $1.20 per newspaper and a weekly delivery fee of $5. You want to try the service for at most
    5·1 answer
  • ARE YOU A GEOMETRY EXPERT?? ARE YOU WILLING TO HELP ME?? DO YOU NEED POINTS AND BRAINLIEST? COME RIGHT THIS WAY I NEED ALL THE H
    7·1 answer
  • X^2-2x-35=0 solutions​
    6·1 answer
  • Please Help! Its due in 2 hours!
    11·1 answer
  • en un circo para alimentar a 3 tigres se necesitan 40kg de carne por dia cuantos kg de carne diaria necesitaran para alimentar a
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!