1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Artist 52 [7]
3 years ago
9

The fourth grade class is taking a field trip. If there are 391 fourth graders and

Mathematics
1 answer:
Effectus [21]3 years ago
4 0

Answer:

4

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Carlo spent $107.60 on 8 books. If each book cost the same amount, how much did one book cost?
dlinn [17]

Answer:

$13.45

Step-by-step explanation:

Divide $107.60 by 8

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What whole number most closely estimates to <br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Csqrt%7B50%7D%20" id="TexFormula1" title=
zepelin [54]

Answer:

7

Step-by-step explanation:

since \sqrt{50}>\sqrt{49}=7

6 0
3 years ago
I need to know the 3rd question .
Talja [164]

250 is the answer


hope it helps cx


7 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the expression in factored form x^2+13x+42
omeli [17]
The correct answer is (x+6)(x+7). Great job.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Chad gets an annual salary of 25,000. He and his family spend 3500 per year on food. What percent of his salary is spent on food
Advocard [28]

Answer:

\frac{x}{100} x 25000 = 3500

x x 250 = 3500

x = 3500/250

x = 350/25

x = 14%

7 0
3 years ago
Other questions:
  • What are two decimals that can be rounded to 2.5
    7·1 answer
  • Annika was having fun playing poker. She needed the next two cards dealt to be diamonds so she could make a flush (five cards of
    5·1 answer
  • henry incorrectly said the rate 1/5 pound/ 1/20 quart can be written as the unit rate 1/100 pound per quart. What is the correct
    13·1 answer
  • The following are questions from a self-quiz.According to some study, the height for Northern European adult males is normally d
    10·1 answer
  • Which expression re presents the volume of a cube whose edge length is 60 units
    10·2 answers
  • PLEASE HELP 17 points
    6·2 answers
  • the cost price of an articles was 4000 find the marked price of the article so that there will be profit of 20%after allowing a
    6·1 answer
  • A recipe for baba ghanoush cause for twice as much olive oil as lemon juice
    9·2 answers
  • An eye doctor charges an exam fee, plus a charge for the number of boxes of contact lenses purchased.
    13·1 answer
  • Simplify 3xy²-2a²b-4xy²+8a²b​
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!