1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Feliz [49]
2 years ago
13

Plz help with question

Mathematics
1 answer:
serious [3.7K]2 years ago
6 0
Less than 90° = acute

more than 90° = obtuse

equal to 180° = straight

more than 360° = reflex
You might be interested in
A vitamin C tablet contains 1/40 of a gram of vitamin C. You take 1&1/2 tablets Evry day. How many grams of vitamin C do u t
Alexxandr [17]

Answer:

Either 3/80 grams or 0.0385 grams

Step-by-step explanation:

1 tablet = 1/40 of a gram

1/40 of a gram = 1 ÷ 40 = 0.025 grams

1 tablet = 0.025 grams

1.5 tablets = x

1/1.5 = 0.025 / x                  Cross multiply

x*1 = 0.025 * 1.5                  Combine the factors

x = 0.0375 grams                Convert to a fraction

0.0375 = 3/80

8 0
2 years ago
A man purchased a magazine at the airport for $2.69. The tax on the purchase was $0.13. What is the tax rate at the airport? The
alexdok [17]

We need to find the percent, let's start but making the equation.

The price is 2.69

The tax cost is 0.13

So what percent of 2.69 is = 0.13.

Equation: X/100 x 2.69 = 0.13

Multiply each side by 100 so we can get x alone with the price: 2.69x = 13

Now to get x alone, we must divide both sides by 2.69: x = 4.8

Finally, we just round 4.8 to the nearest whole number, which is 5 (5 or above give it a shove, 4 or below let it go, we have 8 so we give it a shove). This means that the answer will be 5%.

I hope this helps! :)

6 0
3 years ago
Gareth buys two oranges. He pays with a £1 coin and gets 52p change. Work out the cost of one orange.
zalisa [80]

Answer:

24p

Step-by-step explanation:

£1 - £0.52 = £0.48 ← cost of 2 oranges

cost of 1 orange = £0.48 ÷ 2 = £0.24

3 0
1 year ago
Which value is included in the solution set for the inequality graphed on the number line?
Orlov [11]
The answer would be -2 or 0
8 0
3 years ago
Solve 3x−5 = 9.<br><br> x = −3<br> x = 2<br> x = 7<br> x = 8
Airida [17]
I hope this helps you




3x-5+5=9+5


3x=14


x=4,66666....
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Emily is buying a double scoop ice cream cone there are 6 different flavors of ice cream from which to choose how many different
    5·1 answer
  • If the original cost of something was 30.00 and its 20% off how much did you save?
    7·1 answer
  • Amswerrr pleaseeeee helppp
    12·2 answers
  • Afton made a chicken dish for dinner. She added a 10 ounce package of vegetables and a 14 ounce package of rice to 40 ounces of
    10·1 answer
  • Given the data in the chart above, which statement explains why these three countries would benefit from specialization and trad
    15·1 answer
  • Change value to decimal form. -10/2
    7·1 answer
  • How do i solve this?
    6·1 answer
  • A medium sized apple has 70 calories . This is 10 calories less than 1/4 of the calories in an old westie choclate bar. We need
    11·2 answers
  • Select the expression that is equivalent to (m2-16)
    9·1 answer
  • HELP ME PLEASE!!!<br><br> This is super confusing
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!