1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
GREYUIT [131]
3 years ago
9

a washer and dryer cost $586 combined. the washer costs $64 less than the dryer. what is the cost of the dryer?

Mathematics
1 answer:
oksano4ka [1.4K]3 years ago
7 0
Hello!

*I'm not very good at algebra, so I am not 100% sure this is correct!*

w = cost of washer

d = cost of dryer

w + d = $586

w = d - 64

d - 64 + d = 586

2d = 586 + 64

2d = 650

d = 650 / 2 = 325

586 - 325 = 261

Check 325 - 261 = 64

So, the dryer costs $325 and because the washer is $64 less than the dryer, it costs $261.

You might be interested in
Find the number that makes the ratio equivalent to 12:1.<br> ?:6
Naily [24]
Right side was multiplied by 6 so you multiply the left side by 6 so 72:6
5 0
3 years ago
1. Classify the following polynomials as monomial, binomial trinomial and polynomial: <br> i) 2x + y
chubhunter [2.5K]

Answer:

binomial

Step-by-step explanation:

a monomial has 1 term

a binomial has 2 terms

a trinomial has 3 terms

2x + y has 2 terms and so is a binomial

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
a triangle has two angles that measure 47° and 67° what is the measure of the third angle in this triangle
Anna007 [38]
The answer to your math question is 66°.
Adding 47° and 67° is 114°.
Subtracting 114° from 180° equals 66°.
4 0
3 years ago
The quadratic functions f(x) and g(x) are described as follows: f(x) = −4x2 + 5 x g(x) 0 0 1 1 2 5 3 1 4 0 Which of the followin
KatRina [158]

The equation describes a function whose maximum value is 5. The data set describes a function whose maximum value is also 5. Comparing the maximum values, we must conclude ...

... It is the same for both functions.

_____

Please note that the premise is that g(x) is a quadratic function. It is definitely NOT a quadratic function in the usual sense of the term.

4 0
3 years ago
What do they call bowling in Hawaii
igomit [66]
Rolling in the isles
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which shows 24+54 written using GCF and the distributive property
    15·2 answers
  • A scale reports a 15 pound weight as weighing 12.375 pounds what is true
    8·1 answer
  • The product of 4 and a number plus 17 is 5
    15·2 answers
  • Alejandra gets paid 9 dollars per hour she works. If h is the total number of hours Alejandra works, which expression could be u
    7·1 answer
  • Can someone please help me with this question?
    10·1 answer
  • This expression is used to find the total cost to order x number of tickets to a play 10x +3 what is the total cost of ordering
    5·1 answer
  • Which expression is equivalent to
    15·2 answers
  • What are the three different kinds of problems we can solve using the percent proportion?
    6·1 answer
  • Now solve: Alice wants to wrap a gift box of length 8 inch, height 6 inch,
    8·1 answer
  • QuestionFind the unit rate.$9.60 for 4 poundsThe unit rate is $per pound
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!