1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Oliga [24]
3 years ago
12

you need 3 sticks of butter for every 24 cookies you bake how many sticks of butter do you need for 16 cookies

Mathematics
2 answers:
ahrayia [7]3 years ago
6 0

Answer: 2

Step-by-step explanation:

24 divided by 3 is 8 so 1 stick of butter makes 8 cookies so 2 sticks of butter make 16 cookies(2 x 8)

alisha [4.7K]3 years ago
6 0

Answer:

2 sticks of butter

Step-by-step explanation:

First, let's figure out how many cookies you can make with one stick of butter. So, we can divide 3 by 3 and 24 by 3...

\frac{3}{3} = 1\

\frac{24}{3} = 8

Now that we know that 1 stick of butter makes 8 cookies, we can multiply the amount of cookies till it becomes 16...

8×? = 16

We could rewrite this equation as division...

16÷8 = 2 sticks of butter

Now we know that we need 2 sticks of butter for 16 cookies...

Hope this Helps!!!

You might be interested in
What is the value of x?
timofeeve [1]

9514 1404 393

Answer:

  x = 3

Step-by-step explanation:

It is convenient to remember the ratios of side lengths of these "special triangles."

The side ratios of ΔABC are 1 : 1 : √2, so BC = AC/√2 = 6.

The side ratios of ΔBCD are 1 : √3 : 2, so BD = BC/2 = 6/2 = 3.

The value of x is 3.

6 0
3 years ago
Which expression can be used to find the surface area of the following triangular prism?
vichka [17]

(B) but if there is another answers let me see cuz all i see is a and b

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which is the better deal?
Reptile [31]

Answer:

The better deal is 10 cans of soda for $5.50

Step-by-step explanation:

  • 6 cans of soda for $3.60 means each can of soda is worth .60 cents
  • 4 cans of soda for $2.36 means each can of soda is worth .59 cents
  • 10 cans of soda for $5.50 means each can of soda is worth .55 cents

Therefore, 10 cans of soda for $5.50 is the best deal because you are getting the most cans of soda for the cheapest amount of money.

Hope this helped!

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A particle moves along the x-axis so that at any time t, t ≥ 0, its acceleration is a(t) = -4sin(2t). If the velocity of the par
sasho [114]

The velocity of the particle is given by

v(t)=v(0)+\displaystyle\int_0^ta(u)\,\mathrm du

Since a(t)=-4\sin2t and v(0)=7, we get

\displaystyle\int_0^ta(u)\,\mathrm du=\int_0^t-4\sin2u\,\mathrm du=2\cos2u\bigg|_0^t=2\cos2t-2

\implies v(t)=2\cos2t+5

Similarly, the position function is obtained via

x(t)=x(0)+\displaystyle\int_0^tv(u)\,\mathrm du

We know v(t) and we're told that x(0)=0, so

\displaystyle\int_0^tv(u)\,\mathrm du=\int_0^t(2\cos2u+5)\,\mathrm du=\sin2u+5u\bigg|_0^t=\sin2t+5t

\implies x(t)=\sin2t+5t

making the answer A.

3 0
3 years ago
Help please............................
Vesnalui [34]

Step-by-step explanation:

csc x / (cot x + tan x)

Write in terms of sine and cosine.

(1 / sin x) / [(cos x / sin x) + (sin x / cos x)]

Multiply top and bottom by sin x.

1 / [cos x + (sin²x / cos x)]

Multiply top and bottom by cos x.

cos x / (cos²x + sin²x)

Use Pythagorean identity.

cos x / 1

cos x

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Does the point (3,1/5) lie on the line defined by 2x + 5y = 5
    11·1 answer
  • A survey was conducted with s students. 30% of those surveyed said that they have traveled out of the country.Of the students wh
    10·1 answer
  • annie is sledding down a snow covered hill. she knows that the steeper the hill the faster her sled will go
    12·1 answer
  • Suppose you are representing the employees at a large corporation during contract negotiations. You have a list of the salaries
    8·1 answer
  • What is the intermediate step in the form (x+a)2 = b as a result of completing the square for the following
    11·1 answer
  • How many ducks can fit in a duck pond if there are 24 ducks and 10 lakes
    6·1 answer
  • Please help with this
    10·1 answer
  • Evaluate y4 for y = -2.<br> А)<br> -8<br> B)<br> 8<br> 16<br> D)<br> -16
    8·1 answer
  • Un capital de $10 000 se coloca a una tasa anual de interés compuesto del 6% durante 3 años. Determinar el interés generado Si l
    6·1 answer
  • When a constant force acts upon an object, the acceleration of the object varies inversely with its mass. When a certain constan
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!