1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nordsb [41]
3 years ago
14

The cost of a hamburger is $1.15 more than an order of large fries bill bought two hamburger ms and an order of large fries for

a total of $8.60 what is the price of each item
Mathematics
1 answer:
lilavasa [31]3 years ago
6 0

Answer:

The cost of an order of large fries is \$ 2.10 and the cost of a hamburger is \$3.25.

Step-by-step explanation:

Let the cost of an order of large fries be \$ x.

Then, the cost of a hamburger is \$ x+\$1.15.

Bill bought two hamburgers and an order of large fries for a total of \$ 8.60.

So, 2(x+1.15)+x=8.60

\Rightarrow 2x+2.30+x=8.60

\Rightarrow 3x=8.60-2.30

\Rightarrow 3x=6.30

\Rightarrow x=\frac{6.30}{3}

\Rightarrow x=2.10

So, the cost of an order of large fries is \$ 2.10.

And, the cost of a hamburger is \$2.10+\$1.15=\$3.25.

Hence, the cost of an order of large fries is \$ 2.10 and the cost of a hamburger is \$3.25.

You might be interested in
Can 25 over 12 be simply ed,if so by what
umka2103 [35]

Question:

Can 25/12 be simplified?

Answer:

No, it cannot be simplified because 25 is an odd number and 12 is an even number.


Hope this helped!!

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Daniel can spend no more than $40 at the fair. If admission
OLga [1]

So, the equation would be -

1.50x + 10 = 40

and you have to find the value of x

1.50(?) +10 = 40

The value of x would be 20

1.50 x 20 = 30 +10 = 40

Your answer would be that

Daniel can ride up to 20 rides

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the area of this triangle 20 POINTS
evablogger [386]

Answer:

B) would be te answer  

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Kayden ran 8 km while cayden ran half of distance kayden ran.Isaac ran 1/5 of the distance cayden ran, and jayden ran 1/6 of wha
Darina [25.2K]

Answer:

The difference (in km) between what Kayden ran and what Jayden ran is, 7.867 km.

Step-by-step explanation:

The information provided is as follows:

  • Kayden ran 8 km.
  • Cayden ran half of distance Kayden ran.
  • Isaac ran 1/5 of the distance Cayden ran.
  • Jayden ran 1/6 of what Isaac ran.

So, using the given information it can be said that Cayden ran 4 km.

Then the distance Isaac ran is, 4\ \text{km}\times\frac{1}{5}=0.8\ \text{km}.

Then the distance Jayden ran is, 0.8\ \text{km}\times\frac{1}{6}=0.133\ \text{km}

Compute the difference (in km) between what Kayden ran and what Jayden ran as follows:

K-J=8-0.133=7.867

Thus, the difference (in km) between what Kayden ran and what Jayden ran is, 7.867 km.

5 0
3 years ago
Write a compound inequality that the graph could represent.
FromTheMoon [43]
Your answer is:
x\geq-1\ \wedge\ x < 3\to x\in\left

8 0
3 years ago
Other questions:
  • 6\8-4\8 simplify if possible
    15·2 answers
  • Which expression is equivalent to 6 (3 x minus 4)?
    11·2 answers
  • Bob and Cheryl are taking a road trip that is 188.3 miles Bob drove 5/7 of the total distance how many miles did Bob Drive
    5·1 answer
  • write a mixed number in simplest form to represent the number of pounds equivalent to each number of ounces . 66 oz = blank lb
    15·1 answer
  • What is (2x^2+6x-3) added to (2x^3-3x+2)?
    9·2 answers
  • Hi can anyone answer this?
    13·2 answers
  • 1350 + 100 - 399 ......
    5·2 answers
  • 1 2/3 - 3/5 as fraction
    7·1 answer
  • Twenty-six is what percent of 40?
    11·2 answers
  • IF XPOWER 3 =27,THEN X POWER 2=
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!