1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
stealth61 [152]
2 years ago
9

Need help please will give brainliest

Mathematics
1 answer:
arsen [322]2 years ago
4 0

Answer:

43

Step-by-step explanation:

BE=EC=6 BC=12

AC=2DE=15

AB=2FE=16

12+16+15=43

You might be interested in
Find the critical numbers of the function. (Enter your answers as a comma-separated list. If an answer does not exist, enter DNE
Furkat [3]

Answer:

x = -6 and x = 4

Step-by-step explanation:

In math, the critical points of a function are the points where the derivative equals zero.

So, first we will find the derivative of the function. The derivative is:

f'(x)=3x^2 +6x-72

Now, we are going to make the derivative equal zero and find the answers of the equation.

3x^2 +6x-72=0\\3(x^2 +2x-24)=0\\3(x+6)(x-4)=0\\

So we have that the critical points are the answers to this equation:

x+6= 0 \\x= - 6

and

x-4=0\\x=4

Thus, the critical points are x=-6 and x=4

8 0
3 years ago
Excel - How to graph different APRs using one formula for an excel beginner? Image Attached
Levart [38]

Answer:

Please see the attachments. For reasons I cannot fathom, the Brainly censor seems to think there are unapproved words contained in this text, so I cannot post it as text. Among other things, that means you probably will not be able to copy and paste the formulas into your spreadsheet—you will have to type them.

I apologize if you are offended by any of the words contained in this answer. I hope you will take them in the intended context—a math problem about the use of Excel.

3 0
3 years ago
Xiao bought ​ 4310 ​ gallons of gas that cost $2.50 per gallon.
Vikentia [17]

Answer:

$10775

Step-by-step explanation:

If 1 gallon of gas is $2.50, then the cost of 4310 gallons of gas will be:

4310 * 2.50

= $10775

Hope this answer was helpful!!

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which is the solution to the equation<br> below?<br> -3=t- 12<br> A-9<br> C 9<br> B 4<br> D 15
omeli [17]
ANSWER:
9 (C)

hope this helps
4 0
2 years ago
What is the value of y in the parallelogram below?<br> G<br> 108<br> 3y<br> D<br> E
Arlecino [84]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

In a parallelogram, consecutive angles are supplementary, sum to 180° , so

3y + 108 = 180 ( subtract 108 from both sides )

3y = 72 ( divide both sides by 3 )

y = 24 → C

5 0
3 years ago
Other questions:
  • What decimals is equivalent to 40/100?
    9·1 answer
  • ryan pays $3.78 for a bag of 14 tangerines. find the unit price in dollars per tangerine. if necessary round your answer to the
    12·1 answer
  • Gorge is 6 years older than his brother and the sum of their ages is 68 years. How old is George?
    10·2 answers
  • Does anyone know this answer?
    8·1 answer
  • 5x+3y=28<br> 3x+y=12<br><br> please solve algebraically
    9·1 answer
  • The expression as an inequality for the statement above is:​
    12·1 answer
  • Find the total cost of a $20<br> lunch with an 18% tip.
    6·1 answer
  • What kind of triangle has 105 degress?
    9·1 answer
  • PLEASE HELP!!
    9·2 answers
  • 42. The price of a baseball cap is $9.00 plus $0.78<br> tax. What is the price of 4 caps?
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!