1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
matrenka [14]
3 years ago
10

What is the solution to the system of equations below? -4x+6y=-18 and y=-2x+21

Mathematics
1 answer:
Verdich [7]3 years ago
3 0

Answer:

x=9 and y=3

Step-by-step explanation:

Let's solve your system by substitution.

−4x+6y=−18 and y=−2x+21

Rewrite equations:

y=−2x+21;−4x+6y=−18

Step: Solve  y=−2x+21for y:

y=−2x+21

Step: Substitute−2x+21foryin−4x+6y=−18:

−4x+6y=−18

−4x+6(−2x+21)=−18

−16x+126=−18(Simplify both sides of the equation)

−16x+126+−126=−18+−126(Add -126 to both sides)

−16x=−144

−16x

−16

=

−144

−16

(Divide both sides by -16)

x=9

Step: Substitute9forxiny=−2x+21:

y=−2x+21

y=(−2)(9)+21

y=3(Simplify both sides of the equation)

Answer:

x=9 and y=3

You might be interested in
Can someone help me and explain it to me
Alex_Xolod [135]

Answer:

1) 6

2)4

3)27

4)126

5)15

Step-by-step explanation:

1. We need to see how many 8-miles are in 24 miles, than multiple it with 2in.

(24/8)*2=3*2=6in

2. Fist we calcue how many 17-feets are in 68feets, and multiple that with 1in.

(68/17)*1=4

3. We first see how many 3ins are in 9ins, and than multiple that with 9feet

(9/3)*9=3*9=27

4. First see how many 2ins are in 36ins, and then multiple it with 7.

(36/2)*7=18*7=126feet

5. See how many 15fts are in 75ft And than multiple it with 3.

(75/15)*3=5*3=15

4 0
4 years ago
Read 2 more answers
FIND THE AREA OF THE FIGURE BELOW
Romashka [77]

Answer:

220 squared units

Step-by-step explanation:

first, find the area of the rectangle by multiplying 8 by 20. Then, fin the area of the triangle by multiplying 6 by 20 and then dividing the result by 2.

8*20=160

6*20=120

120/2=60

Finally, add them together and you get 220 units squared.

7 0
2 years ago
Solve 2x2 – 6x + 10 = 0 by completing the square.
Elanso [62]

Answer:

The answer is C.)

Step-by-step explanation:

I hope its help Please let me know.

3 0
3 years ago
Sammie has 3 times as many goldfish as Nora. Nora has 4 goldfish.
defon
For Sammie the equation would be S=3N.

If Nora (N) has 4 goldfish, you substitute N=4 into the previous equation to find out how many goldfish Sammie has.

>  S= 3 x 4 
= 12

The next part of the question is asking you how many goldfish do Sammie and Nora have in all. If Sammie has 12 goldfish and Nora has 4 goldfish, the equation would be 12 + 4= 16

The answer would be 16 goldfish in total.

8 0
3 years ago
If x represents a number, write an expression in terms of x for seven less than three times this number divided
TEA [102]

Step-by-step explanation:

seven less than three times this number = 7 - 3x

7 - 3x divided by 5 times the square of number =

\frac{7 - 3x}{5 {x}^{2} }

<em>hope </em><em>this</em><em> answer</em><em> helps</em><em> you</em><em> dear</em><em>.</em><em>.</em><em>.</em><em>and </em><em>may </em><em>u</em><em> have</em><em> a</em><em> great</em><em> day</em><em> ahead</em><em>!</em>

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Jose invested $5000 into a fund with an interest rate of 4.8%.
    11·1 answer
  • Find the slope of the tangent line to the parabola y=4x-x^2 at the point (1,3)
    11·1 answer
  • Which choice is an irrational number?
    14·2 answers
  • (15) The ratio of boys to girls at the school is 3:5. If there are 160 students at 1 point the school, how many of them are girl
    5·1 answer
  • Q12.
    6·1 answer
  • Y to the power of 3=64
    12·2 answers
  • An airplane travels 6200 kilometers against the wind in 8 hours and 6840 kilometers with the wind in the same amount of time. Wh
    8·1 answer
  • You bought a two liter container of cooking oil for $2.50. What is the cost per liter?
    7·2 answers
  • A group of 4 friends go out for dinner and the total cost of the dinner is $200. They use a $40 coupon before splitting the bill
    6·2 answers
  • Given EH = 12 and EG = 20 , find FJ.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!