1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Debora [2.8K]
2 years ago
8

Ashley is attending a hockey game that consists of 3 periods. If it is halfway through the third period right now, what fraction

al part of the game is left?
Mathematics
1 answer:
Dennis_Churaev [7]2 years ago
6 0

Answer:

\frac{1}{6} of the game is left.

Step-by-step explanation:

A hockey game has 3 periods.

Now, it is halfway through two periods, which means that 2 + 0.5 = 2.5 periods have been played.

Amount remaining:

Total of 100% = 1, subtracted by the fraction played, which is 2.5 of 3 = 5 of 6. So

1 - \frac{2.5}{3} = 1 - \frac{5}{6} = \frac{6 - 5}{6} = \frac{1}{6}

\frac{1}{6} of the game is left.

You might be interested in
Which point on the number line best represent √66
oksian1 [2.3K]

Answer:

8.12 is the rounded answer.  So whatever point is closest to that.

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Factor 8x squared + 22x + 15
ivann1987 [24]
(4x +5)(2x +3) that woudl be the factors
6 0
3 years ago
What is 888 rounded to the nearest ten?
mamaluj [8]
<span> 888 rounded to the nearest ten = 890

hope it helps</span>
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Brooklyn and her friends went into a grocery store and they want to buy some apples and peaches. Each apple costs $1.75 and each
Sphinxa [80]

Answer:

A. $11.75

B. $1.75x + $1.00y = c (cost)

Step-by-step explanation:

A. Because apples cost $1.75 each you could multiply the amount of apples you intent to buy by $1.75 which in this case the amount of apples wanted is  3. $1.75 x 5 = $8.75. You would do the same thing for the peaches except the amount per peach is different. $1.00 x 3 = $3. Then you would add the two amounts together to get the amount Brooklyn and her friend would have to pay. $8.75 + $3 = 11.75

B. Because you multiply the amount of items you intend to get by the cost per item the equation you would follow if the amount of items changed would be. $1.75x + $1.00y = c (cost)

Hope this helps!

Please tell me if I am incorrect I enjoy learning from my mistakes!

Good luck!!

8 0
2 years ago
Inscribed angles: find the value of each variable. The dot represents the center
o-na [289]

Answer:

4

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • the belisimo brand has seven sizes of mens jeans,which come in three different pant length and four different colors​
    15·1 answer
  • Helppp mee!!!!!!!!!!!
    11·2 answers
  • Someone anyone help me please
    13·2 answers
  • What is 3 divide by 9
    5·2 answers
  • What is 2 x 40/25<br> Two times forty over twenty-five
    8·1 answer
  • What is the surface area of the right rectangular prism ?​
    6·1 answer
  • What is the difference?
    13·2 answers
  • Pleaseee helpppp
    13·2 answers
  • Which property is used in the first step to solve this equation
    11·1 answer
  • A rectangular field is 348 inches long and 7 yards wide. What is the perimeter of the field in feet? plz help me​
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!