Answer: Verizon is less expensive than the S&P 500 on both a P/E and dividend yield basis.
Step-by-step explanation:
When a <em>Price to Earnings ratio is relatively high</em> this means that the <em>Price of the security is high </em>because investors believe the company has good prospects.
When a Dividend Yield is relatively low, this means that the dividends being declared are quite lower than the price because Dividend yield is dividends as a percentage of security price. <em>Lower Dividend Yields therefore mean high security prices</em>.
Looking at the Verizon Chart and the S&P 500 you see that Verizon P/E ratio is 11.71 while S&P is 19.01.
This means that the price of Verizon's is less than S&P 500.
Also notice that Verizon's Dividend yield is 4.09% while S&P 500's is 1.91% again signifying that Verizon is cheaper.
I have attached the full question.
Answer:
18 ounce package for $6.30
Step-by-step explanation:
For each one, you divide the money by the package to see how much it is per ounce.
2.59 / 7 = $0.37 per oz
4.56 / 12 = $0.38 per oz
6.30 / 18 = $0.35 per oz
If a person gets flat commission of $60 for every $200 of profit then for $1000 profit the commission would be $300. For $1500 the commission would be $450.
I think it is just rotations. When I look at is I group the three together and those three are the ones being rotated.
Hope this helps :)))
Answer: Wowwww that ain't good at all and sooo not fair if Peter worked three more days than Jill but still only got twenty bucks. That's pretty sad.
Step-by-step explanation: