1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sladkaya [172]
3 years ago
11

How many solutions does this system of equations have?

Mathematics
1 answer:
azamat3 years ago
3 0

Answer:

its one solution

Step-by-step explanation:

You might be interested in
5/6 of 15 i need help????????????
emmainna [20.7K]

Answer: 12.5 or 12 1/2

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
How to make 105% into a fraction?
riadik2000 [5.3K]
Percent measn parts out of 100
105%=105/100=21/20
3 0
3 years ago
jody wants to figure out how he spends his time. currently, he spends 12 days out of a 30-day month practicing the piano. How mu
shtirl [24]

Answer:

percent- 40%

decimal- 0.4

percent- 2/5

Step-by-step explanation:

you divide 30 by 12 because he practices piano 12/30 days of the month

3 0
3 years ago
Nola was selling tickets at the high school dance. At the end of the evening she picked up the cash box and noticed a dollar lyi
Blizzard [7]

Answer:

The $1 belongs to the cash box

Step-by-step explanation:

Given

See attachment for complete question

Required

Determine if the $1 belongs to the cash box or not

Represent singles with s and couples with c.

From the attachment, we have:

s + c = 47 --- total attendance

5s + 4c =200 --- ticket sold

Solve for s and c.

Make s the subject in (1)

s = 47-c

Substitute 47 - c for s in (2)

5(47 - c) + 4c = 200

Open bracket

235 - 5c + 4c = 200

235 - c = 200

c = 235 - 200

c = 35

This means that the total individual which makes up the couples are 35. This is not possible because couples are in 2's and the total should be an even number.

<em>So, we can conclude that the $1 belongs to the cash box</em>

4 0
3 years ago
A 4 pack of jump ropes costs $15.28. What is the unit price? per jump rope​
babymother [125]

Answer:

Each jump rope will cost: $15.28 ÷ 4 = $3.82

3 0
4 years ago
Other questions:
  • Rewrite using the distributive property then solve. 3(5+7)
    7·2 answers
  • Multiply and simplify
    14·1 answer
  • Find the inverse of each function.<br> f(n)=n+4/2
    7·1 answer
  • Which fraction is bigger 11/15 or 13/20 using lcm?
    15·1 answer
  • Find the missing angle measurments geometry
    5·1 answer
  • A ladder leans against the side of house. The angle of elevation of the ladder 71 degrees , and the top o from the bottom of the
    13·1 answer
  • On a scale drawing of a building, 1 inch represents 14 feet. If the height of the actual building is 49 feet, what is the height
    14·1 answer
  • Please help me with this question❤️
    14·1 answer
  • 1) construct 3 equations starting with x= -2​
    8·1 answer
  • From the graph , determine the value of x when F(x) = 4
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!