1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
algol13
3 years ago
5

The temperature in the morning is 18.6°C. By noon the temperature rises 8.5°C.

Mathematics
1 answer:
Harman [31]3 years ago
7 0

Answer:

27.1°C

Step-by-step explanation:

You might be interested in
The $120 cost of the field trip was to be shared equally by all those attending. Since 8 less students attended than were expect
Umnica [9.8K]

Answer:

  • 52

Step-by-step explanation:

Let the number of students be x

<u>Initial share was:</u>

  • 120/x

<u>With the less students the share is:</u>

  • 120 /(x - 8) = 120/x + 0.5

<u>Solve for x:</u>

  • 120 /(x - 8) = 120/x + 0.5
  • 120x = 120(x - 8) + 0.5x(x - 8)
  • 120x = 120x - 960 + 0.5x² - 4x
  • 0.5x² - 4x - 960 = 0
  • x² - 8x - 1920 = 0
  • x² - 8x + 16 = 1936
  • (x - 8)² = 1936
  • x - 8 = √1936
  • x - 8 = 44
  • x = 52

52 students

7 0
3 years ago
For the following two numbers, find two factors of the first number such that their product is the first number and their sum is
qaws [65]

Answer:

22+_3 because I don't know

5 0
3 years ago
A garden snail moves<br> 3/5<br> foot in 1/4<br> hour. How far is the snail moving per hour?
Bond [772]

Answer: 12/5 or 2.4 feet per hour

Step-by-step explanation:

\frac{3}{5} * 4 = 12/5

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
When b = 3 and c = 4, b⁵c⁶/b³c³​
Vladimir [108]

Substitute the variables for the numbers. Then solve.

b⁵ = 3⁵ = 243

c⁶ = 4⁶ = 4096

b³ = 3³ = 27

c³ = 4³ = 64

(243)(4096)/(27)(64) = 576

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Here ya goes brotherrrrrrrrrrrrrr
WARRIOR [948]

Answer:

I believe the answer is B

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Robin purchased 3 1⁄2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce?
    12·1 answer
  • Apply the distributive property to create an equivalent expression.(7-4n) times 6
    13·1 answer
  • 1.) With which kind of triangles can you always use the Pythagorean<br> Theorem?
    6·2 answers
  • Cross section, the ratio of the area of the circle to 4 square, the volume of the cylinder equ ea of the square is ap? or 4 2. C
    9·1 answer
  • Area of a rectangular garden is 6138m2, if the length of length of garden is 99m what is the width?
    10·1 answer
  • If a car traveling 40 miles per hour takes 50
    15·1 answer
  • How many feet are in one inch
    9·2 answers
  • I’ll give all my points to the person who gets their right
    14·1 answer
  • HELP THIS IS THE LAST ONE I HOPE..​
    12·2 answers
  • How to determine open interval on which the function is increasing?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!