I’m pretty sure they are multiplied, if I understand your wording
Divide total amount spent by total gallons bought:
47.82 / 16.9 = $2.83 per gallon
Answer:
A) 3, 4, and 5
D) 9, 12, and 15
Step-by-step explanation:
A) 3, 4, and 5
D) 9, 12, and 15
If you square and add the first two, you get the third one squared. That doesn’t work for B and C.
X^2=64
X=v64
X=8 OR X=-8
2 roots
x=+8
x=-8
Answer:
(2,4) (3,1) (5,-5)
Step-by-step explanation: