1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
a_sh-v [17]
3 years ago
14

A 2-yard roll of waxed paper costs $3.42. What is the price per foot?

English
1 answer:
kupik [55]3 years ago
5 0

Answer:

$0.57

Explanation:

this is because 2 yards is equal to 6 feet (1 yard is 3ft).

Then you divide price/food so 3.42/6  which is equal to 0.57

You might be interested in
When Malala was 8 years old and had a TV what did she want the
Ann [662]

Answer:

Good morning Queen Messy here!

At age eleven, Malala Yousafzai was already advocating for the rights of women and girls. As an outspoken proponent for girls’ right to education, Yousafzai was often in danger because of her beliefs. However, even after being shot by the Taliban, she continued her activism and founded the Malala Fund with her father.

Explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Read the opening lines of "Fame is a Fickle Food," by Emily Dickinson. Answer the question that follows:
natima [27]
Alliteration- the same letter occurs 3 times in the first stanza
6 0
4 years ago
When reviewing your essay, you should check its content, structure, and style. Which of the following is NOT a question you must
White raven [17]

Answer:

D.

Explanation:

The fact that it has the word "extraneous" in it should be enough to prove my point. In no situation should an essay be difficult to read or understand, given that the point of an essay is to educate.

4 0
3 years ago
(1) People go on diets for many different reasons. (2) Some people will change the way they eat for their health. (3) For exampl
emmainna [20.7K]

Answer:

a:sentence 1

b:sentence 9

5 0
2 years ago
What is the antonym of noisy​
fredd [130]

Explanation:

<em>Antonym</em><em> </em><em>means</em><em> </em><em>Opposite</em><em> </em><em>so </em><em>the</em><em> </em><em>opposite</em><em> </em><em>form</em><em> </em><em>of</em><em> </em><em>noisy</em><em> </em><em>is</em><em> </em><em>serene</em><em>.</em><em> </em><em>Noisy</em><em> </em><em>means</em><em> </em><em>a</em><em> </em><em>lot</em><em> </em><em>of</em><em> </em><em>noise</em><em> </em><em>or</em><em> </em><em>a</em><em> </em><em>place</em><em> </em><em>filled</em><em> </em><em>with</em><em> </em><em>noise</em><em>,</em><em> </em><em>so</em><em> </em><em>Serene</em><em> </em><em>will</em><em> </em><em>be the </em><em>opposite</em><em>.</em><em> </em><em>So</em><em> </em><em>Serene </em><em>means</em><em> </em><em>calm</em><em> </em><em>or </em><em>peaceful</em><em>,</em><em> </em><em>so</em><em> </em><em>that</em><em> </em><em>makes </em><em>it</em><em> </em><em>a</em><em> </em><em>perfect </em><em>antonym</em><em> </em><em>for </em><em>Noisy</em>

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Read this sentence from " The destructors"
    11·2 answers
  • What is the speaker telling the Grecian urn in these lines from “Ode on a Grecian Urn”?
    7·2 answers
  • Jon, one of your employees, is in the early stages of telling you about a problem and you can tell that he has some strong emoti
    13·1 answer
  • Her irritation was an anthill overflowing with ants. Which poetic device does this sentence use?
    15·1 answer
  • Why does the author cite this information in the article?
    10·2 answers
  • 8. a. lavransdatter is a norwegian PATRONYMIC that means '' the daughter of lavran.
    10·1 answer
  • Help<br> The number of members of the Senate as compared to the<br> House of Representatives is
    8·1 answer
  • Read the sentence.
    14·1 answer
  • HELP HELP HELP HELP!!!!!!!!
    10·2 answers
  • Help plssssssssssssssssssssssssss
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!