18% because take the first digits of each number and put them together lol
Widths = 23.5feet
Lengths = 47feet
23.5 + 23.5 + 47 + 47 = 141
Answer:
Step-by-step explanation:
If the 12-pack of water bottles at Kroger costs $4.60 then How much would one of those bottles of water cost?
1. Divide the cost by the number of bottles.
4.60 ÷ 12 = $0.38/bottle
The wall area is the product of the room perimeter and the room height:
A₁ = (2*(12.5 ft + 10.5 ft))*(8.0 ft) = 368 ft²
The window and door area together is
A₂ = 2*((4 ft)*(3 ft)) + (7 ft)*(3 ft) = 45 ft²
The area of one roll of wallpaper is
A₃ = (2.5 ft)*(30 ft) = 75 ft²
Then the number of rolls of wallpaper required will be
1.1*(A₁ - A₂)/A₃ ≈ 4.74
5 rolls of wallpaper should be purchased.
_____
As a practical matter, not much of the window and door area can be saved. The rolls are 30 inches wide, but the openings are 36 inches wide. Some will likely have to be cut from two strips. The strips will have to be the full length of the wall, and the amount cut likely cannot be used elsewhere. If the window and door area cannot be salvaged, then likely ceiling(5.4) = 6 rolls will be needed (still allowing 10% for matching and waste).
I dont really know the difference between them lol; also it's a little blurry
sorry