1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
LUCKY_DIMON [66]
3 years ago
15

Alicia bought 3.8 pounds of cashews for 15.75 about how much was the cost per pound

Mathematics
2 answers:
icang [17]3 years ago
6 0
The answer is $4.14.

Hope this helps!!
hichkok12 [17]3 years ago
3 0
$4.14 per pound. To do this all you do is divide the total price by the amount bought
You might be interested in
6x - 4 = 8x plz too short
spin [16.1K]

Answer:

x = -2

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
7 line tshirt company manufactures t-shirts and sells them online.The company has a model where the cost C, in dollars to make x
bonufazy [111]

Answer:

The company must sell at least 2 shirts to break even.

Step-by-step explanation:

Cost:

The cost is given by the following equation:

C = \frac{40}{30x+20} + 20 = \frac{4x}{3} + 20

Revenue:

The revenue is given by the following equation:

R = 15x

How many t shirts must the company sell to break even?

Breakeven point is when the revenue is the same as the costs. So

\frac{4x}{3} + 20 = 15x

15x - \frac{4x}{3} = 20

\frac{45x}{3} - \frac{4x}{3} = 20

Multiplying everything by 3

45x - 4x = 60

41x = 60

x = \frac{60}{41} = 1,...

Since you cant make a decimal value of shirts

The company must sell at least 2 shirts to break even.

[

7 0
3 years ago
Which graph shows the solution set for Negative 4.4 greater-than-or-equal-to 1.6 x minus 3.6?
____ [38]

Answer:

A number line going from negative 7 to negative 1. A closed circle is at negative 5. Everything to the right of the circle is shaded.

Step-by-step explanation:

-4.4 ≥ 1.6 x - 3.6

Solving for the value of x,

1.6 x ≤ -4.4 + 3.6

 1.6 x ≤ - 0.8

Dividing 1.6 from both sides to know value of x

x ≤ - 0.5

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help please with this question
uranmaximum [27]

Answer:

around like 33.50$

Step-by-step explanation:

All you have to do is take the number of hours times the amount of money per hour ( so like the equation would look like y=5x) and since the 45 minutes isn't a full hour it shouldn't matter. Just in case though we'll consider the 45 minutes and make it a .7 and multiply that by 5 as well and we get 3.5. Now we just take 5*6+3.5 and bang.

8 0
3 years ago
Please help with answers
Artyom0805 [142]
1).  The inequality says "height is 54 or more".
Any height that is less than 54 does NOT qualify.

2).  The sign says  "Maximum total weight 800 pounds".
Any weight that's 800 pounds or less is OK.

3).  Paula has scored 21, 25, and 15 points.
. . . . . they're NOT all greater than 21
. . . . . they ARE all 25 or less
. . . . . they ARE all less than 30
. . . . . they ARE all 10 or more .

4).  First, write down the number of cans that
each student collected, but arrange them in order.
Then check each choice.
A).  misses the highest 3 students completely
B).  includes everybody
C).  misses the lowest 3 students completely
D).  OK, but the first and last intervals aren't needed,
       because nobody's cans are in those intervals
3 0
3 years ago
Other questions:
  • El doble de un número aumentado la mitad del mismo número
    8·1 answer
  • Enter the equation of the line in slope-intercept form. The line parallel to y = 7 6 x + 6 that passes through (−6, 0). The equa
    10·1 answer
  • Question in the photo
    6·1 answer
  • -2 1/6 + -3 1/3 + -5 1/2
    11·1 answer
  • 17n + 8 =76 whats n ?​
    6·2 answers
  • Tracy sells water at a fair in 17oz bottles or 11oz cans. If on one shelf she has 11 containers of water that hold a total of 15
    5·1 answer
  • Which is a quadratic function?
    15·1 answer
  • Please help me with this:(
    7·1 answer
  • Enter the giveaway for points
    12·2 answers
  • Find the slope of the line that contains each pair of points
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!