1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
LUCKY_DIMON [66]
3 years ago
15

Alicia bought 3.8 pounds of cashews for 15.75 about how much was the cost per pound

Mathematics
2 answers:
icang [17]3 years ago
6 0
The answer is $4.14.

Hope this helps!!
hichkok12 [17]3 years ago
3 0
$4.14 per pound. To do this all you do is divide the total price by the amount bought
You might be interested in
What percentage is 20,039.5 of 29,902.03​
Hitman42 [59]

Answer:

(98%)

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
A point has length. true false user: lines have endpoints. true false
Katarina [22]
False
false

point is 1 dimentional

lines are infinite

fals for both
3 0
3 years ago
Jenn's carpool ride has been late 4 days out of the past 20 days. What is the estimated probability, based on relative frequency
Korolek [52]

Answer:

20% chance

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which is smallest? 0.0034, 0.00001, 0.2345, 0.4896, 0.10001
san4es73 [151]

Answer:

0.00001

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
How many minutes and seconds worth of songs do you have?
PolarNik [594]

Question 1:

48 + 63 + 28 + 44 + 43 = 226 minutes

41 + 40 + 15 + 1 + 39 = 136 seconds

136 seconds = 2 minutes and 16 seconds

The answer is 228 minutes and 16 seconds.

Question 2: 228 minutes = 3 hours and 48 minutes

The answer is 3 hours and 48 minutes, but if you're also counting seconds, add 16 seconds to the end of it.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 16x−4x=-48 Combine like terms. Slow all steps as well as the answer please
    12·2 answers
  • Jane arranges m chairs in each of n rows to seat x people.
    13·1 answer
  • HELP ASAP
    12·1 answer
  • in 1980 the average price of a home in brainerd county was $97,000. by 1986 the average price of a home was $109,000. write a li
    10·1 answer
  • Which does NOT represent a constant rate of change of 70 miles per hour for a car? Question 4 options: The car travels 245 miles
    5·2 answers
  • What is the rate of 4 shirts for $32
    10·2 answers
  • Q1: Fill in the blanks:<br>a) The number 3.23 can be expressed as fraction​
    8·2 answers
  • HELP ME PLEASE 100 POINTS TO ANSWER THESE
    12·2 answers
  • It’s 28 : 12
    12·1 answer
  • 3) You are interested in understanding how often Tacoma residents visit the downtown area.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!