1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vampirchik [111]
3 years ago
12

Jose has $20 and is saving $6 per week. Ana has $150 and is spending $4 per

Mathematics
1 answer:
Softa [21]3 years ago
4 0
No they wont have the same amount of money ana has more than jose and he’s spending more and wont have enough for the whole week, while ana will have enough and she’s only wasting 4$....
You might be interested in
Tyler’s family is using a shipping trailer that is 5 feet tall, 4 feet wide, and 12 feet long to load boxes of apples in. Each b
kogti [31]
Hello.

To get the volume 5184 in3 you can use the dimension 18in x 24in x 12in.

First, you should draw a picture of your shipping container. It is a rectangular prism that is 5 by 12 by 4.

Next, let's look at the boxes of apples that will go into the box. The volume has to be 5184 in^3. If we divide it by 12 and 12, the answer is 3. Therefore, we could make a box that is 1 foot by 1 foot by 3 feet. 

Those boxes would be stack on the base without any left over space. Now, just figure out how many would go on the next rows. They would be able to stand up and down.

Have a nice day.
3 0
4 years ago
Read 2 more answers
A refrigerator costs $580 a year to run. A family purchases a new one for $1200 that will save them 22% annually in energy costs
NeTakaya

Answer:

It will take nine years and four months for the refrigerator to pay for itself.

Step-by-step explanation:

The new refrigerator which costs $1200, saves the family 22% annually in energy cost.

Since the old refrigerator costs $580 to run, we want to determine how many years it will take for 22% of $580 per year to make $1200.

22% of $580

= 580 × 0.22

= 127.6

That is, it saved then $127.6 per year.

Now,

$1200/127.6

≈ 9.4

Which means, it will take 9 years and 4 months for the refrigerator to pay for itself.

7 0
3 years ago
Are these ratios equivalent? 12 bouquets for every 20 corsages 9 bouquets for every 15 corsages?​
ohaa [14]

Answer:

yes, they are

Step-by-step explanation:

3;5 = 6;10

4 0
3 years ago
1. If a function f(x) is shifted to the left one unit, what function represents the transformation?
Vaselesa [24]
<span><u><em>The correct answers are: </em></u>
1) A;
2) A;
4) D 
3 cannot be done because the graph is not shown.

<u><em>Explanation:</em></u><span><u><em> </em></u>
1) Shifting a graph to the left, we would normally think of subtracting 1 from the function. However, horizontal translations are the opposite; left means adding 1 to x, while right means subtracting 1 from x.

2) A reflection in the x-axis means the y-coordinate will be negated (the opposite sign). This means that g(x)=-f(x)=-(x^2+5=-x^2-5.

4) To perform a vertical stretch of a function, we multiply by the factor; this gives us y=6x.</span></span>
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
2− ​0.5n=3n+16<br><br> Help
Mariulka [41]
2 - 0.5n= 3n+16
-----------------------            subtract 2 from both sides
-2                   -2

-0.5n = 3n+14
-----------------------             then subtract -3n from both sides as well
-3n       -3n

-3.5n = 14
---------------                       divide -3.5 on each side
-3.5       -3.5
                                        simplify
Answer: n= -4
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Cole’s age is 3 years less than his sister Tina’s age, t. If Cole is 18, which equation represents this situation, and how old i
    14·2 answers
  • PLEASE HELP ASAP!!!!!!!!<br><br><br>Solve the Equation <br><br>x–3x(1–12x)=11–(5–6x)(6x+5)
    14·1 answer
  • If Nathan scoops 8.5 cups of ice cream in 2 minutes, how many scoops of ice cream can he do in 8 minutes?
    10·2 answers
  • Can you put this to lowest terms?<br><br> 3.50/35
    8·2 answers
  • What is the numerical expression 5/8 - 5/12 ( 3 - 1/4 ) + 2/3 equal tO?
    8·1 answer
  • A cell phone uses a 3.0 V battery. The circuit board it uses needs a 0.05 A current. What size resistor is needed to generate th
    9·2 answers
  • What is the volume of the cylinder?
    10·1 answer
  • Solve the system of equations using the substitution method.<br> plz answer quickly
    14·2 answers
  • Chaise's mom buys canned tuna for lunches. The cans are in the shape of a cylinder with the dimensions shown below.
    5·2 answers
  • Find each unit rate. Round to the nearest hundredth if necessary.<br><br> $1.12 for 8.2 ounces
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!