Answer:
............
Step-by-step explanation:
Answer:

Step-by-step explanation:
A single drink would cost be $1.55. This is because:
13 + 4x - 6 = 13.20.
(13.20 - 13 + 6) = 6.20.
6.20 / 4 = 1.55
Hope this helped.
Answer:
0
Step-by-step explanation:
is it helpful or not,?
Answer:
<u>The correct answer is 15.72 or 6 ∛18</u>
Step-by-step explanation:
Let's calculate the cube root of 216 * 18
∛(216 * 18)
216 = 8 * 27
8 = 2³; 27 = 3³
18 = 9 * 2 or 3² * 2
∛(8 * 27 * 18)
Simplifying:
∛(2³ * 3³ * 3² * 2)
∛(2³ * 3³ * 3² * 2)
2 * 3 ∛(3² * 2
<u>6 * 2.62 = 15.72 or 6 ∛18</u>