1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bond [772]
3 years ago
10

What is the value of y?

Mathematics
1 answer:
Nataliya [291]3 years ago
5 0

Answer:

B. 85

Step-by-step explanation:

I haven't taken Geometry in 2 years So I don't remember how to explain it.

You might be interested in
Is the square root of 5 times the square root of 5 rational?
a_sh-v [17]
 No 20.0000004 cannot be rational.
5 0
4 years ago
12x - 84 = 4x + 12. What does X equal?
Vesnalui [34]

Answer:

12

Step-by-step explanation:

To solve the problem, you have to leave the x alone,

To do so, you have to add 84 on each side

12x = 4x + 96

Then, subtract 4x on each side,

8x = 96

Then divide each side by 8, so

x = 12

Hope it helps!!

Let me know if I'm wrong or you need help on anything else!!

Also, if you're okay with it, can you plz make be brainliest?

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help with this I put this out 3 times I need help
anzhelika [568]
Prompt
What is a row?
4 0
3 years ago
What will it cost to carpet a rectangular floor measuring 12 feet by 15 feet if the carpet costs $ 31.65 per square​ yard?
kaheart [24]

Answer:

$633

Step-by-step explanation:

You multiply the 12x15 feet by 31.65

8 0
3 years ago
It costs $11.18 to buy 13 cans of cranberry sauce. If the cans all cost the same amount, what is the price of each can?
AnnyKZ [126]

Answer:

Each can costs $0.86

Step-by-step explanation:

We find the unit price by dividing the cost by the number of cans.

11.18/13 = 0.86

I hope this helped and please mark me as brainliest!

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Nandini makes 'halwa' one evening and divides it into four equal portions for her family of four. However, just as they are abou
    11·1 answer
  • PLEASE HELP! Geometry
    5·1 answer
  • What polynomial has roots of -4,1,and 6
    11·1 answer
  • Which of the following best describes the delian problem?
    5·1 answer
  • Find the volume. I will award best answer!! Please help me
    11·1 answer
  • If g = 8, what is the value of the expression 2 +3?
    9·1 answer
  • Find the missing lengths of the sides.
    10·1 answer
  • 1. Beginning with the equation x= -18, write the new equation produced by dividing both sides by 3.
    6·2 answers
  • I need help urgent Please will give brainly
    8·1 answer
  • Animals at a dog shelter a 24 pound bag of dog food will feed 36 dogs a day. how many dogs would you expect to feed with a 16- p
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!