1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alika [10]
3 years ago
12

Solve for x 4(2x-4)-5x+4=-30

Mathematics
2 answers:
Artemon [7]3 years ago
6 0

Answer:

x=-6

Step-by-step explanation:

1.distribute

2.add

3.combine like terms

4.Add 12 to both sides

5.simplify

pav-90 [236]3 years ago
6 0

Answer:

x= -6

Step-by-step explanation:

4(2x-4)-5x+4= -30

8x-16-5x+4= -30

8x -12-5x= -30

3x-12= -30

    +12 .  +12

3x= -18

/3 .    /3

x= -6  

You might be interested in
Marsha uses 8.5 pints of white paint and blue paint to paint her bedroom walls. 2/5
Serjik [45]

Answer:

5.1 pints

Step-by-step explanation:

Theres 2 ways

First way:

We can do 2/5 of 8.5 which is 3.4. Then, we can subtract 3.4 from 8.5 and get 5.1 pints.

Second way:

We can simply do 3/5 of 8.5 because the remaining 3/5 of the paint is blue. 3/5 of 8.5 is 5.1 pints

Hope this helped! I would appreciate a Brainliest if this helped you!

6 0
2 years ago
Vroom Vacuums sells the Tornado vacuum cleaner. Each Tornado has a one-year warranty that covers any product defects. When custo
Aleksandr [31]

Answer:

Performance obligation:

Revenue is recognized by a company if the contractual obligations are satisfied by transferring the goods and services to a customer. A performance obligation must be identified and separated.

The purchase of vacuum cleaner contract gives raise to only one implied performance obligation. The warranty given is not a performance obligation but a quality assurance. And the warranty cost does not satisfy the contractual obligation of sale.

The one-year warranty is given only on the purchase of the vacuum cleaner. This warranty cannot be sold separately.

Therefore. V should recognize this cost as a warranty expense in the period of sale.

The extended warranty for a period of three years is sold separately. This is a separate performance obligation since the warranty for quality assurance is extended beyond the original period of one year.

This warranty can be purchased by customers separately which is priced separately from the product. This extended period warranty is not included in the implied contract.

Therefore, there exists only one performance obligation in the contract.

8 0
3 years ago
$2.50 for 5 ounces what is the unit rate of that
daser333 [38]
1.<span>5 ounces for $2.50
2.divide both of the numbers by 5
3.you get 1 ounce for 0.50  cent</span>
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Plz help me get the answer to these
Pavlova-9 [17]

Remove the brackets

-5a + 9b + 7a               combine -5a and 7a

7a - 5a + 9b

2a + 9b                        Answer

Don't go any further. There is nothing else to do. These are unlike terms and cannot be reduced or combined.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
4 yards to 30 inches write each ratio in simplest form
MissTica

Answer:

24:5

Step-by-step explanation:

4 yards is 3 feet, so 4*3=12. There are 12 inches in a foot, so 12*12=144. 144:30= 72:15 = 24:5

6 0
3 years ago
Other questions:
  • A stadium has 46,000 seats. Seats sell for ​$30 in Section​ A, ​$24 in Section​ B, and ​$18 in Section C. The number of seats in
    8·1 answer
  • The sales tax on a $350 computer is $22.75. Find the sales tax rate.
    6·1 answer
  • A​ city's mean minimum daily temperature in February is 22 degrees Upper F. Suppose the standard deviation of the minimum temper
    6·1 answer
  • Rudy is training for a race. On Monday he ran 2
    14·1 answer
  • What’s the Nearest ten to 66?
    6·2 answers
  • Many urban zoos are looking at ways to effectively handle animal waste. One zoo has installed a facility that will transform ani
    11·1 answer
  • Please help solve<br> |-6y+3|=4|y-2|
    12·1 answer
  • Are there any supplementary, vertical, or complimentary angles? If so wich ones
    5·1 answer
  • please tell me the step process of this btw this is 7th-grade math its angle measurements I'm confused about the process pls hel
    8·1 answer
  • CAN SOMEONE HELP ME PLEASE ASAP!?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!