Answer:
1 3/4 cups
Step-by-step explanation:
In order to be able to equally divide the stew into 5 containers we need to turn everything into the same format, in this case it would be by multiplying the whole number and the denominator and then adding the numerator like so
(8 * 4) + 3 = 
Now we can divide the numerator by 5 (container) in order to calculate how much stew each container will get.

So each container will get 7/4 of the Stew or 1 3/4 cups
Answer:
5 + 8 = 13
-6 + -4 = -10
No explaination needed This answer is 1000% correct. Trust me i woould never mess someone up for no reason, not even for my own benefit.
(9,0) (0,9) choose any two points since it’s a straight line honey and the dk the difference between the two points
9-0
———. = 1
0-9
First, you divide the price by the amount of units in the pack. This is how you find how much one unit is worth in that pack. So for the first pack you divide 1.12 by three, and then you have .37333 repeating, which is about 38 cents. Next is the second pack, where we divide 4.38 by 12 which is .365, which is about 37 cents. The last pack is 8.68 divided by 24 which is .361, or about 36 cents. This means that the 24 pack is the best buy.
In real life you should also consider which would be too much for you or not enough. For example, you might not even need 24 units of juice. You might only need 12 so you don't have too much extra. But hey, this is just a math problem ;)
Answer:
25 nickles are 5/12ths of a dollar
Step-by-step explanation:
25*5=125, or $1.25. Now we make this a fraction, we get 1.25/3, or 5/12