Sally paid $1.50 for 2\frac{1}{2}2 2 1 pounds of apples at the Grocery Mart. Fred paid $1.95 for 3 pounds of apples at the Cor
ner Fruit Stand. Who paid less money per pounds for their apples, Sally or Fred? Show the computation to find each unit rate.
1 answer:
Answer: Sally paid less
Step-by-step explanation:
From the question, Sally paid $1.50 for 2 1/2 pounds of apples at the Grocery Mart. The cost per pound of apple will be:
= $1.50 ÷ 2 1/2
= $1.50 / 2.5
= $0.6 pee pound of apple
Fred paid $1.95 for 3 pounds of apples at the Corner Fruit Stand. The cost per pound of apple will be:
= $1.95 / 3
= $0.65 pee pound of apple.
Sally paid less
You might be interested in
The GCF of 20x^4 and 6x^3 would be " 2x^3 "
Answer:
Process to proof Theorem and Formula nrealted to natural number.......
I need the numbers or the picture of the question before i answer this please
Answer:
3.149
Step-by-step explanation:
that is just the number pi never ends but in most math classes 3.149 is all yoi need