Answer: $10.40
Explanation:
First, find the cost of 1 box of pasta. 13/5 = 2.6, so $2.60 a box.
Next, find how many boxes there are. 48/12 = 4, so 4 boxes of pasta.
Finally, multiply 4*2.6 to get the final cost.
Answer: y = 2x+22
========================================================
Explanation:
The equation y = 2x+5 is in the form y = mx+b
m = 2 = slope
b = 5 = y intercept
Parallel lines have equal slopes, but different y intercepts. So the answer will be in the form y = 2x+c, where b and c are different numbers. Since b = 5, this means c must be some other number. If c = 5, then we'd have the exact same line.
Let's plug in (x,y) = (-5,12), along with the slope m = 2, and solve for c
y = mx+c
12 = 2(-5)+c
12 = -10+c
12+10 = c
22 = c
c = 22
Since m = 2 and c = 22, we go from y = mx+c to y = 2x+22
The equation of the parallel line is y = 2x+22
The graph is below.
Answer:
C
Step-by-step explanation:
Since it is only addition and subtraction, you can rearrange the order of the equations. This is what the three eqautions will look like after the arrangement:
1.6z + 8.3 z = ? (9.9z)
6.2y - 5.1y = ? (1.1y)
4.3x + 5.5x = ? (9.8x)
Then you just add and subtract.
I hope this helps you
8.10+8.3+8.5v-2v
80+24+40v-2v
104+38v